Кількість приймальних випробувань радіообладнання зростає опубліковано 26 червня 2025 року о 13:39

Український державний центр радіочастот відзначає стабільне зростання кількості заходів первинного технічного контролю (ПТК): лише за перше півріччя 2025 року їх проведено на 17 % більше, ніж за аналогічний період 2024 року. Це свідчить про поступове відновлення активності користувачів радіочастотного спектра (далі РЧС) після спаду, спричиненого повномасштабною військовою агресією.
Із 2022 року кількість звернень на проведення ПТК суттєво зменшилася, майже втричі у порівнянні з 2021 роком. Зниження активності було зумовлене, як загальним економічним спадом, так і призупиненням проєктів у галузі електронних комунікацій.
Водночас вже у 2025-му спостерігається позитивна динаміка, не лише в обсягах, а й у структурі замовлень ПТК. Згідно аналітичних даних УДЦР по місту Києву та області, найбільше приймальних випробувань припадає на такі технології:
До початку експлуатації радіообладнання (РО), користувач РЧС зобов’язаний провести приймальні випробування з метою перевірки відповідності фактичних технічних характеристик радіообладнання умовам визначеним у розрахунках електромагнітної сумісності (ЕМС).
Під час приймальних випробувань виконуються такі основні функції:
• перевірка технічних параметрів радіообладнання безпосередньо на місці встановлення;
• вимірювання характеристик випромінювання;
• інформування користувачів РЧС про вимоги законодавства щодо експлуатації РО;
• надання рекомендацій щодо запобігання порушенням умов розрахунків ЕМС.
На практиці зустрічаються випадки, коли користувачі радіочастотного спектра, не ознайомившись належним чином із процедурою ПТК або проігнорувавши її, здійснюють вмикання радіообладнання без перевірки їх відповідності умовам розрахунків ЕМС. Зокрема, обладнання часто функціонує з типовими (заводськими) налаштуваннями, які відрізняються від тих, що були погоджені в процесі розрахунків ЕМС. У таких випадках вмикання радіообладнання може призвести до суттєвого відхилення параметрів випромінювання від дозволених й створити радіозавади іншим задіяним присвоєнням радіочастот.
Такі порушення фіксуються підрозділами радіочастотного моніторингу УДЦР та можуть призводити до надання приписів щодо негайного вимкнення відповідного радіообладнання. Залучення кваліфікованих фахівців УДЦР до ПТК дозволяє забезпечити відповідність роботи обладнання встановленим параметрам та, відповідно, унеможливити створення радіозавад в майбутньому.
Майже в усіх випадках, коли первинний технічний контроль проводився за участю фахівців УДЦР, подальший радіочастотний моніторинг не виявляє порушень чи відхилень параметрів випромінювання, що є підтвердженням ефективності виконання робіт. Водночас у випадках, коли користувачі проводять приймальні випробування самостійно або вмикають обладнання без первинного технічного контролю, ризики порушень зростають. Поступове зростання кількості заходів ПТК у 2025 році відображає не лише відновлення активності у галузі електронних комунікацій, а й посилення відповідальності користувачів РЧС щодо дотримання регламентних процедур.
Отже, первинний технічний контроль – це не формальність, а запобіжник можливих проблем з використанням радіообладнання.
Детальна інформація про процедуру проведення ПТК доступна за посиланням:
https://www.ucrf.gov.ua/services/pervinnij-tehnichnij-kontrol-ta-prijmalni-viprobuvannya