Налаштування прийому ефірного цифрового телевізійного мовлення

Практичні поради з налаштування прийому ефірного цифрового телевізійного мовлення в умовах окремих домогосподарств

І. Загальна інформація щодо діючої в Україні мережі цифрового наземного телевізійного мовлення (ЦНТВМ)

Передавачі мереж ЦНТВМ в Україні працюють в радіочастотних діапазонах 470-862 МГц (4 загальнонаціональні мультиплекси МХ1, МХ2, МХ3 та МХ5) та 174-230 МГц (метровий мультиплекс МХ7 у тестовому режимі). В усіх цих мультиплексах для мовлення застосовується європейський ефірний стандарт для цифрового наземного телевізійного мовлення другого покоління DVB-T2 (або так званий Т2). Діючі загальнонаціональні мережі використовують частоти відповідно до національного частотного плану ЦНТВМ таким чином, що у кожному регіоні України є можливість трансляції:

 • 32-38 телевізійних програм в смузі частот 470-862 МГц (4 загальнонаціональних мультиплекси МХ1, МХ2, МХ3 та МХ5 на 4-х частотах з шириною каналу 8 МГц).
 • 9-12 телевізійних програм в смузі частот 174-230 МГц (загальнонаціональний метровий мультиплекс МХ7 з шириною каналу 7 МГц).

Національний частотний план цифрового телевізійного мовлення розроблений на основі європейського плану використання частот Регіональної конференції радіозв’язку по плануванню цифрової наземної радіомовної служби в частинах районів 1 та 3 в смугах частот 174-230 МГц та 470-862 МГц, Женева, 2006 (далі - «Женева-2006») [1] з урахуванням:

 • обмежень через використання інших, раніше діючих в Україні систем і служб у смугах частот 174-230 МГц та 470-862 МГц;
 • норм планування передавачів мережі DVB-T2 [2, 4];
 • характеристик еталонного (стандартного) приймача [3] тощо.

Прийом якісного сигналу цифрового телемовлення на значних відстанях від передавача у зоні обслуговування або поза зоною впевненого прийому повинен забезпечуватись таким рівнем сигналу у місті прийому, який є достатнім для гарантування декодування (отримання) зображення. Це досягається застосуванням приймального обладнання (антена, приймач) з характеристиками (коефіцієнт підсилення антени, висота підвісу антени, чутливість і вибірковість приймача), які задовольняють вимогам прийому сигналу якісного зображення. Зокрема, відповідно до норм, закладених у розрахунки параметрів випромінювання і прийому сигналу, для отримання впевненого прийому сигналу цифрового телемовлення DVB-T2, визначене і має бути застосоване прийомне ефірне обладнання з наступними характеристиками:

 • у смузі частот 174-230 МГц направлена антена з коефіцієнтом підсилення не менше 7 дБ (витяг з Таблиці 13 [2]), розрахована на прийом DVB-T2;
 • у смузі частот 470-862 МГц направлена антена з коефіцієнтом підсилення не менше 10 дБ (витяг з Таблиці 13 [2]). Конструкція направленої антени має враховувати різні вимоги щодо направленості у двох піддіапазонах частот: 470-582 МГц і 582-862 МГц (витяг із Таблиці 20 [3]) таким чином, аби забезпечити рівномірність підсилення у всій смузі частот, зокрема:

Частоти (МГц)

діапазон

174-230

діапазон III

470-582

діапазон IV

582-862

діапазон V

Коефіцієнт підсилення антени (розміщеної на даху будівлі)

не менше

7 дБд

не менше

10 дБд

не менше

12 дБд

 

Фіксований прийом (п. 1.3.11 [1]) визначається як прийом з використанням спрямованої приймальної антени, встановленої на даху. Передбачається, що при установці такої антени досягаються близькі до оптимальних умови прийому (в межах порівняно невеликого простору на даху). При обчисленні напруженості поля в разі фіксованого прийому вважається, що висота приймальної антени 10 метрів над рівнем землі є типовою для радіомовної служби. На практиці висота приймальної антени залежить від відстані місця прийому до передавача, рельєфу місцевості (перешкод для розповсюдження радіохвиль) між передавачем і приймачем, потужності передавача, наявності радіоперешкод тощо. Тобто, висота приймальної антени може бути як більшою за 10 м, так й (за умови сприятливих факторів прийому) меншою ніж 10 м.

ІІ. Загальні рекомендації щодо порядку налаштування прийому ефірного цифрового телевізійного мовлення

Варто пам’ятати, що ефірне цифрове наземне телевізійне мовлення в Україні здійснюється в стандарті DVB-T2!

Саме тому, для налаштування приймача (приставки/тюнера) та антени для користування ефірним цифровим телевізійним мовленням необхідно:

Переглянути в інструкції на телевізор: чи підтримує обраний телевізор цифрове мовлення стандарту DVB-T2? Якщо стандарт DVB-T2 в телевізорі не підтримується, то рекомендується: придбати спеціальну приставку (тюнер) ефірного ЦНТВМ з підтримкою стандарту DVB-T2; у торговій точці, в якій маєте намір придбати приставку, звернутися до продавця-консультанта для попереднього налаштування нової приставки DVB-T2 на прийом телевізійних частотних каналів, на яких транслюється ЦНТВМ саме в вашій місцевості. Підключення до телевізора і налаштування приставки (тюнера) здійснюється відповідно до інструкції з експлуатації на приставку.

Придбати приймальну антену для прийому ЦНТВМ програм:

 • у смузі частот 174-230 МГц з коефіцієнтом підсилення (зазначається у паспорті на пристрій) не менше 7 дБ:

 Приклади зовнішнього вигляду ефірних приймальних антен для прийому сигналів DVB-T2 з коефіцієнтом підсилення більше 7 дБ.

 • у смузі частот 470-862 МГц з коефіцієнтом підсилення (зазначається у паспорті на пристрій) не менше 10 дБ:

Приклади зовнішнього вигляду ефірних приймальних антен для прийому сигналів цифрового мовлення DVB-T2 з коефіцієнтом підсилення більше 10 дБ.

 

Важливо! Використання активних приймальних антен з широкосмуговим підсилювачем, який встановлений на антені (типу «Польська» та подібні) потенційно можуть створювати радіозавади прийому ефірного ЦНТВМ для сусідніх домогосподарств. 

Розташувати приймальну антену на трубоподібній стійці (більш детально – дивитись малюнки у додатку) або автономній вежі на висоті, яка забезпечує пряму видимість в напрямку обраного передавача ефірного ЦНТВМ DVB-T2 над існуючими прилеглими будівлями та домінуючими елементами рельєфу (насипами, деревами тощо), зазвичай, 10 метрів – є достатньою висотою.

Приклади розташування антени на даху будівлі та на окремій вежі наведені на малюнку. Для порівняння представлена також антена у розгорнутому стані і умови вимірювання сигналу ЦНТВМ на висоті 10 м мобільним комплексом «АТЛАС» під час проведення вимірювань засобами радіочастотного моніторингу Українського державного центру радіочастот.

При налаштуванні антени рекомендуємо звернути увагу на напрямок орієнтації приймальних телевізійних антен ваших сусідів (це, ймовірно, може бути напрямком на передавач із максимальним рівнем сигналу). У разі, якщо сигнал прийому слабкий (частина каналів відсутня /не спостерігається або зображення із завадами) спробуйте скоригувати напрямок на передавач (орієнтовний перелік населених пунктів, в яких розташовані передавачі ЦНТВМ).

Бажаємо приємного перегляду програм цифрового телевізійного мовлення!

 Посилання:

 1. МСЕ. Заключні акти Регіональної конференції радіозв’язку по плануванню цифрової наземної радіомовної служби в частинах районів 1 та 3 в смугах частот 174-230 МГц та 470-862 МГц, Женева, 2006.
 2. Рекомендація ITU-R ВТ.2033-1 Критерії планування, включно із захисними співвідношеннями, для систем цифрового наземного телевізійного мовлення другої генерації у діапазонах ДВЧ/УВЧ, 2015. 
 3. Рекомендація ITU-R BT.2036-32 Характеристики еталонної приймальної системи для планування частот систем цифрового наземного телевізійного мовлення, 2018.
 4. Звіт ITU-R BT.2254 – Аспекти планування частот для мереж DVB-T2.
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux