Радіохвилі "ЗА" та "ПРОТИ"

5G: Чи варто боятися? 

Володимир Корсун, генеральний директор УДЦР

27 квітня 2020 р.

Складно собі уявити наше життя без мобільного телефону. Відсутність зв’язку з близькою людиною у будь-який момент часу може стати серйозним приводом для занепокоєння. Але щоб був зв’язок - необхідно забезпечити покриття.

Ми живемо у суцільному полі радіохвиль. Це викликає у людей протилежне занепокоєння: наскільки це шкідливо для здоров’я і наскільки кожне нове покоління радіозв’язку небезпечніше за попереднє.

Спробуємо у цьому розібратися.

Для початку зупинимося на відмінностях кожного наступного G (generation) покоління.

З розвитком і постійним ростом кількості інформації і сервісів поставало і постає питання збільшення швидкості передачі даних. Кожне наступне покоління зв’язку вирішувало завдання із збільшенням об’єму і швидкості передачі даних. Це відбувалося шляхом зміни або модернізації технології (наприклад, модуляції сигналу) і шляхом перерозподілу і використання радіочастотного спектру під нову технологію - нове покоління. Слід враховувати, що радіочастотний спектр має певні особливості: по-перше, він обмежений, тобто, не вистачає радіочастотного ресурсу для всіх технологій, а, по-друге, його характеристики змінюються з ростом робочої частоти.

Чим нижча частота, тим більша зона розповсюдження радіохвиль, але менша ємність. Тому для суцільного покриття малозаселених територій, доріг, магістралей використовують нижчі частоти (до 1 ГГц), а у містах – вищі, адже там більша ємність – більше населення (потрібно більше базових станцій).

Відмінністю технології 5G є те, що вона, крім головної своєї переваги – швидкості, має надзвичайну малу затримку в передачі даних на своїх мережах. Це революційним чином змінює можливості застосування радіочастот: стає не просто засобом спілкування, а побудовою міжмашинних зв’язків без впливу людини. «Розумне місто», Інтернет речей, транспорт без керування людиною, телемедицина, де хірургічну операцію може проводити робот-хірург під керуванням лікаря по інтернету,  стають абсолютною реальністю.

Саме через архітектуру мереж 5G і виникає найбільша частина питань у населення з ймовірним негативним впливом на здоров’я, адже використання високих частот через їх гірше розповсюдження і покриття потребує встановлення базових станцій на відстані 100-300 метрів одна від одної.

Проте, занепокоєння людей з цього приводу дуже перебільшені. По-перше, зі збільшенням частоти зменшується довжина хвилі: це значить, що випромінювання буде не тільки гірше проходити через перешкоди – стіни, предмети – а, відповідно, й менше потрапляти в людський організм. По-друге, зменшення розмірів зони покриття і самих базових станцій призводить до того, що базовій станції не потрібно працювати з тими ж потужностями, що і нинішні.

Зменшення потужності випромінювання сучасних базових станцій викликане необхідністю перевикористовувати (використовувати одні і ті ж) частоти через певну відстань у зв’язку з їх (частот) обмеженою кількістю.

У той час, як 5G дійсно використовує і більш високий діапазон частот на відміну з ранніми поколіннями мобільного зв’язку, тим не менш, цей діапазон частот все одно відноситься до неіонізуючого спектру, тобто ці частоти не володіють достатньою енергією для того, щоб руйнувати клітини людини, порушувати хімічні зв’язки ДНК.

Експерти Міжнародної комісії із захисту від неіонізуючого випромінювання (ICNIRP) на початку 2020 року завершили великомасштабне дослідження з цієї проблематики. Вони рекомендували дещо жорсткіше обмеження передавальних потужностей безпосередньо мобільних гаджетів, проте головний їх висновок полягав у тому, що не було виявлено даних, що зв'язок 5G, чи попередні покоління зв’язку можуть викликати серйозні захворювання. На сайті Всесвітньої організації охорони здоров’я теж представлена інформація, що за останні 20 років були проведені багаточисленні дослідження оцінки потенційного ризику для здоров’я радіочастотного впливу і що несприятливого впливу не виявлено.

А втім, для обмеження впливу встановлюються базові допустимі норми випромінювання. Такою базовою допустимою нормою в діапазоні мобільного зв’язку є щільність потоку енергії (ЩПЕ). Вона характеризує кількість енергії, що протікає за одиницю часу через одиницю площі, що потенційно може мати вплив на тіло людини. Вимірюється у Вт/кв.м (мкВт/кв.см). Діюча норма в Україні – 10 мкВт/кв.см. Для порівняння в країнах Скандинавії ця норма - 100 мкВт/кв.см., в Канаді – навіть до 1000 мкВт/кв.см.

З численного оцінюваного нами досвіду у приватних домогосподарствах і квартирах в Україні величина ЩПЕ рідко перевищувала 1 мкВт/кв.см.

Нагадаємо, чим далі від джерела електромагнітного випромінювання, тим менша ЩПЕ, а чим частіше розміщені базові станції – тим рідше вони працюють на максимальній потужності.

Отже, зміна на технологію нового покоління, яка працюватиме в тому ж радіочастотному діапазоні, що і попередня, не вносить суттєвих змін для впливу на здоров’я.

Якщо вже й остерігатися впливу електромагнітних випромінювань, то краще звернути увагу на мікрохвильову піч, яка працює в радіочастотному діапазоні домашнього Wi-Fі, але в тисячу разів потужніше, і відходити від неї на 1-1,5 метри при її ввімкненні; бажано обмежити тривалий час перебування перед монітором комп’ютера; врешті, не тримати вночі мобільний телефон біля голови, щоб не наражати себе на додаткове опромінення.

В частині конспірологічних теорій, що пов’язують розповсюдження коронавірусу через 5G, і взагалі походження коронавірусу через тестування мереж 5G в Китаї, зауважимо, що, наприклад, комерційна мережа 5G в Південній Кореї запрацювала задовго до появи коронавірусу, і навпаки – розповсюдження по світу коронавірусу відбувається в не менших масштабах серед країн, які ще жодним чином не запроваджували 5G, у тому числі і в Україні. А продовжуваність життя в технологічно розвинутій Японії, або у ті й же Південній Кореї, де щільність мереж зв’язку одна з найвищих у світі, досягає серед населення 80-100 років.

Отже, теорія взаємозв’язку коронавірусу з технологією 5G немає під собою ніякого наукового підґрунтя, тому ми закликаємо не вірити джерелам дезінформації та не піддаватися на заклики до пошкодження інфраструктури мобільних мереж.

Краще будьте завжди на зв’язку і будьте здорові!


   

Розвінчуємо міфи про «страшилки» 5G: спойлер – технологія безпечна

Як працює технологія: випромінювання, відстані від стільникових веж і вплив на здоров'я людини

Володимир Корсун,
генеральний директор УДЦР
20 травня 2020 р.

Світом продовжують ширитись чутки щодо шкідливого впливу 5G. Так, цього місяця в Британії почали спалювати стільникові вежі, після того як у фейсбуці поширилась чергова теорія змови, згідно з якою спалах коронавірусу був викликаний наступним поколінням мобільного інтернету. На ці побоювання ВООЗ відповів, що віруси не передаються радіохвилями або мобільними мережами.

Українські мобільні оператори також отримують відповідні звернення громадян з вимогою підтвердити чи спростувати теорію про негативний вплив на здоров'я людей і всіх живих істот мобільного зв'язку п'ятого покоління. 

Деякі громадяни пішли далі – через побоювання щодо шкідливості 5G на сайті президента було зареєстровано відповідну петицію з вимогою взагалі заборонити зв'язок пятого покоління.  

Наскільки відповідають ці побоювання громадян дійсності та як насправді працює мережа, розповів Mind генеральний директор Українського державного центру радіочастот (УДЦР) Володимир Корсун.

Кількість підключених до всесвітньої павутини пристроїв невпинно зростає. Вимоги абонентів до швидкості інтернет-доступу дедалі збільшуються. Оператори зв’язку ледве встигають за телеком-розробниками обладнання з перетворення, удосконалення та оптимізації мереж, щоб відповідати новим викликам.

Проте разом з позитивними викликами та досягненнями технічного прогресу продовжують народжуватися теорії «шкідливого» впливу електромагнітного поля 5G на організм людини. Прихильники таких теорій пов’язують навіть зараження коронавірусом з мережами п’ятого покоління. В деяких країнах  відбулися серії підпалів та умисних руйнувань веж стільникового зв’язку, що використовувалися для роботи 5G-мереж.

Крім нанесення прямої шкоди телекомунікаційним компаніям, це призводить до перебоїв у роботі мобільних мереж. А наявність надійної цифрової інфраструктури надзвичайно важлива. Надійні з’єднання вкрай необхідні для лікарень, будинків для осіб похилого віку, шкіл, особливо тоді, коли доводиться вести боротьбу проти коронавірусу COVID-19.

І навпаки, саме зараз у світі відбуваються перші сеанси віддаленої діагностики коронавірусу за підтримки інноваційних технологій 5G, що надає змогу пацієнтам, особливо тим, хто знаходиться в критичному стані, отримати доступ до експертних сервісів діагностики та лікування від кращих спеціалістів.

Поява будь-якої нової технології негайно викликає сплеск конспірологічних теорій та страхів. 5G – не виключення. Як не були виключенням і 4G, й інші стандарти мобільного зв’язку.

Звертаємо увагу, що станом на сьогодні шкоди здоров’ю та екології від мереж стільникового зв’язку не виявлено.

Як працює стандарт 5G

Реалізація 5G передбачає використання радіочастот, які доступні всім сучасним технологіям. Мова йде про діапазон частот від 700 МГц до майже 100 ГГц.

Значення має той факт, що через використання надвисоких частот виникає необхідність суттєво збільшувати кількість базових станцій, тобто джерел інтенсивного електромагнітного випромінювання.

5G дійсно використовує більш високий діапазон частот, на відміну від ранніх поколінь мобільного зв’язку. Проте цей діапазон частот все одно належить до неіонізуючого спектру, тобто ці частоти не володіють достатньою енергією для того, щоб руйнувати клітини людини, порушувати хімічні зв’язки ДНК.

Для обмеження впливу встановлюються базові допустимі норми випромінювання. Такою нормою в діапазоні мобільного зв’язку є щільність потоку енергії (ЩПЕ). Вона характеризує кількість енергії, що протікає за одиницю часу через одиницю площі, що потенційно може впливати на тіло людини. Вимірюється у Вт/м² (мкВт/см²).

Діюча норма в Україні – 10 мкВт/см² (0,1 Вт/м²) . Для порівняння: в країнах Скандинавії ця норма – 100 мкВт/см² (1 Вт/м²), у Канаді – навіть до 1000 мкВт/см² (10 Вт/м²). Як бачимо, величина ЩПЕ в Україні нормована з великим запасом.

Про відстань базових станцій і випромінювання

Тим не менш, близьке розташування комплексу антен базових станцій викликає у людей серйозну занепокоєність щодо прямого впливу електромагнітного випромінювання.

Визначимо, на якій же відстані від базової станції наша ЩПЕ відповідає безпечній, саме тим 10 мкВт/см² (або 0,1 Вт/м²). ЩПЕ розраховується за формулою:

S=PG/(4πD^2 ),

де Р – потужність у ватах (Вт),
D – відстань у метрах,
G – коефіцієнт підсилення антени в разах,
S – щільність потоку енергії, у ватах на квадратний метр (Вт/м²).

Типове значення потужності базової станції – 60 Вт.

Коефіцієнт підсилення антени в максимумі (у напрямку поширення радіохвилі) має значення до 50 разів відносно ізотропного випромінювача (це такий ідеальний випромінювач, що випромінює електромагнітну енергію рівномірної інтенсивності в усі напрямки).

Коефіцієнт підсилення антени в мінімумі має значення 0,5, тобто в зворотному напрямку або в будь-яку зі сторін антена має вдвічі меншу інтенсивність випромінювання відносно ідеального ізотропного випромінювача.

З вищенаведеної формули відстань D матиме вираз для обчислення:

D =  √(PG/4πS);

Порахуємо відстань для двох випадків. Перший, для випадку максимуму:

D =   √((60×50)/4π0,1) ≈ 50 метрів;

Другий, для випадку мінімуму:

D =   √((60×0,5)/4π0,1) ≈ 5 метрів.

Де безпечно?

Робимо висновок, що абсолютно безпечно можна знаходитися людям упродовж необмеженого часу на відстані 50 метрів і більше безпосередньо перед антеною і на відстані 5 метрів і більше збоку, зверху або під антеною.

Тобто, якщо на даху вашого будинку розміщена антена базової станції, то всередині будинку вона створює електромагнітне поле набагато менше, ніж ваш мобільний телефон, причому стіни та перекриття суттєво додатково послаблюють випромінювання, а безпечною можна вважати відстань розміщення антени базової станції за 50 метрів і більше.

Для високих «лякаючих» частот базових станцій норми ті ж самі, але потужності передавачів базових станцій будуть набагато меншими, ніж для великих стільників. На цих частотах зв'язок можливий тільки у межах прямої видимості. Будь-яка перешкода на шляху поширення радіохвиль вносить дуже суттєве загасання. Перешкодою в такому випадку може бути навіть одяг.

Використання високих частот через їх гірше поширення і покриття потребує встановлення базових станцій на відстані 100–300 метрів одна від одної. Саме тому єдиним рішенням у разі збільшення кількості базових станцій є зменшення їх потужності. Для такої відстані вистачає  потужності передавача декілька ват і випромінювати з більшою потужністю не має жодного сенсу.

Про інші «запобіжники» 5G

Ще однією з особливостей мереж 5G є те, що їх відмінність полягає не тільки в частотах. Наприклад, у 4G антени базових станцій направляють промінь одразу в усі напрямки. 5G вміє формувати направлений промінь для кожного користувача, так, щоб цей промінь ні з яким іншим не перетинався.

Ця технологія вираховує місцезнаходження користувача, зокрема й за допомогою відбитих променів, наприклад, від поверхні будівель. Таким же чином здійснюється і обмін інформацією безпосередньо з ним. Це додатково мінімізує суцільний вплив електромагнітного поля.

Розвиток мобільного зв’язку має безпосередній вплив не тільки на сервіси, а й на всі галузі економіки. Зупинити  прогрес неможливо.

Але дуже бажано й не стримувати його, щоб вчасно долучатися до світових тенденцій, а саме – до переваг розвитку бізнесу та економіки, промисловості та транспорту. І головне – до безпеки людини і піклування та охорони її здоров’я, хоч як би суперечливо це не виглядало.

Будьте завжди на зв’язку і будьте здорові!

Джерело.


Наукові нотатки:

Фізичні принципи формування електромагнітного поля та поширення радіохвиль

Вивчення впливу електромагнітних полів на здоров’я людей.

Сучасний стан проведення досліджень з питання впливу ЕМП на здоров’я людей


Чому не варто палити вежі 5G зв’язку

Про що свідчать наукові дослідження впливу мобільного зв'язку поколінь 4G і 5G на здоров'я людини.

ІГОР ГЕПКО, доктор технічних наук, професор, член IEEE, начальник відділу розвитку та наукового забезпечення Науково-методичного департаменту УДЦР

ПОНЕДІЛОК, 31 СЕРПНЯ 2020


Розгортання мереж стільникового зв'язку п'ятого покоління (5G), вже розпочате в деяких країнах, супроводжується сплеском недовіри і побоювань з боку частини населення. 

Люди стурбовані потенційними ризиками для їх здоров'я, пов'язаними з впливом радіовипромінювань на їх організм. З'явилися навіть групи активістів та цілі спільноти, які домагаються заборони цієї технології.

В історичній ретроспективі, негативні очікування спостерігалися в суспільстві у кожному випадку широкомасштабного впровадження нової радіотехнології. 

Сліди конспірологічних теорій, що покладали відповідальність за SARS 2003 року на мережі 3G, та за свинячий грип 2009 року — на 4G, можна досі відшукати в Google. 


Однак 5G якось особливо не пощастило. У таких технічно передових країнах як США, Великобританія і Швейцарія, мешканці низки міст, включаючи Сан-Дієго і Берн, провели протестні акції проти розгортання базових станцій 5G, які нібито можуть зашкодити не лише їм, а навіть місцевій флорі та фауні.

Однією з причин сплеску конспірологічної активності стала пандемія Covid-19, що охопила весь світ. 

У зв'язку з цим, у деяких графствах Сполученого Королівства навіть трапилися випадки підпалу стільникових веж. Так, 47-річний англієць вчинив підпал, будучи впевненим, що тим самим стає на заваді поширенню коронавірусу. 

Його найбільшим розчаруванням став навіть не вирок Ліверпульського коронного суду, а звістка, що спалена вишка не мала відношення до 5G і належала до складу вже розгорнутої мережі 4G Vodafone. 

Цей приклад, хоча й у своєрідній манері, свідчить на користь кращої освіти, або хоча б обізнаності.

5G просто "не пощастило"

Однак сказати, що 5G лише "не пощастило" було б замало. 5G не пощастило несправедливо. 

Відомий той факт, що загроза здоров'ю, яка нібито надходить від стільникового зв'язку (у свідомості тих, хто проявляє стурбованість з цього приводу) асоціюються з випромінюванням базових станцій, а не мобільних пристроїв. 

І це незважаючи на те, що потужність перших відрізняється від останніх на два порядки (в сто разів), тоді як ослаблення потужності випромінювання з ростом відстані між пристроєм і людиною (десятки/сотні метрів до базової станції, десятки сантиметрів/ сантиметри між мозком користувача та його мобільним телефоном) відрізняється в мільйони та десятки мільйонів разів!

Ослаблення, теоретично пропорційне квадрату відстані для вільного простору, на практиці є навіть більшим через відсутність умов прямої видимості, загасання у листі дерев, метеорологічні фактори. 

Не кажучи вже про випадки, коли від базової станції нас відділяють стіни будинків. Це призводить до затухання ще на 20 децибел (це в 100 разів) для традиційних діапазонів стільникового зв'язку і як мінімум 40 децибел (тобто в 10 тисяч разів) для міліметрового діапазону радіохвиль, який буде широко використовуватись в 5G.

 

Стільники в мережі 5G будуть значно меншими, ніж в системах попередніх поколінь, але й потужність базових станцій — теж помітно меншою. Крім того, чим менше радіус стільника, тим з меншою потужністю працює мобільний пристрій, який ми притискаємо до вуха в процесі розмови. 

Використання "розумних" антен (смарт-антен) дозволить фокусувати випромінювання на об'єктах, з якими базова станція встановлює з’єднання, і майже виключити його в інших напрямках. 

Навіть розташована навпроти ваших вікон, ця станція не створить у вашому помешканні електромагнітне поле (ЕМП) потужніше за випромінювання побутової мікрохвильової печі або сигнал Wi-Fi.

Відмінною рисою екосистеми 5G буде безліч автономних пристроїв з категорії так званого Інтернету речей: Internet of Things (IoT), на яких припадає своя частка побоювань. 

Але ті з них, що "мешкатимуть" поряд з нами, за рівнем створюваного ЕМП навряд чи будуть перевершувати пульт дистанційного управління телевізором. 

Наприклад, натільні датчики IoT медичного призначення цілодобово зможе носити на собі людина з імплантованим кардіостимулятором. 

Ті ж, що навпаки призначені для "існування" у віддалених локаціях, матимуть здатність працювати автономно, без підзарядки та заміни джерел живлення, на протязі до 10 років (це є однією з базових вимог до цього класу пристроїв): отже, знов таки повинні функціонувати в "надекономному" режимі випромінювання.

Екологічний аспект є незмінним пріоритетом в розробці кожного покоління засобів зв'язку. 

Ті елементи, які відрізняють 5G від попередніх систем: більш висока щільність інфраструктури, зазвичай менша потужність базових станцій та широке використання міліметрових радіохвиль, що менше проникають в організм людини, очевидно, не містять в собі "нових" загроз. 

До суті питання

Проте ця стаття напевно, не відповість на всі питання до мобільного зв’язку, що накопичилися у суспільстві, якщо ми не поговоримо про "старі".

Хоча комерційний стільниковий зв'язок "розміняв" свій п'ятий десяток, питання про його вплив на здоров'я людини все ще залишається актуальним і суперечливим. 

Сучасний інжиніринг в галузі проектування систем зв'язку несе відповідальність за ці аспекти. 

Міжнародна електротехнічна комісія, Міжнародний союз електрозв'язку (МСЕ), Інститут інженерів електротехніки та електроніки (IEEE) досліджують вплив ЕМП на організм людини, інтегруючи зусилля, які вживаються в рамках інших дисциплін: медицини, фізики, біології. 

Такі матеріали наразі є доступними завдяки публікації останнім часом кількох узагальнюючих робіт, що їх було виконано на основі сотень інших, первинних джерел.

Скориставшись ними, спробуємо в якомога популярній і стислій формі надати загальний нарис сучасного стану та результатів відповідних досліджень.

З початку ми зруйнуємо страхітливу, але абсолютно помилкову асоціацію, яка у декого все ще викликається, так би мовити "лексичною спорідненістю" у назві між явищами різної фізичної природи. 

ЕМП класифікують за характером впливу на живі клітини, розрізняючи іонізуючі і неіонізуючі випромінювання. 

Перша категорія – це електромагнітні хвилі, які мають енергію достатню щоб вибити електрони з атомів клітини живого організму, викликавши їх іонізацію. 

До іонізуючих випромінювань належать рентгенівські промені у діапазоні  3х1016 Гц — 3х1019 Гц.

Потужність рентгенівських апаратів становить 40-100 кіловат — в тисячі разів більше, ніж у будь-якої базової станції. З огляду на спрямовані властивості рентгенівських променів та близькість джерела до пацієнта, вони помітно впливають на його організм.

Клітини, що піддаються дії іонізуючого випромінювання, можуть загинути або переродитися на злоякісні. 

Рентгенографічні дослідження застосовують лише за нагальних потреб, мінімізуючи шкідливий вплив на людину за допомогою захисного спорядження з свинцевих пластин, там де це можливо.

До неіонізуючих відносять випромінювання на частотах від 3 кГц до 300 ГГц (в цьому діапазоні працює й стільниковий зв'язок), які не мають енергії, достатньої для іонізації клітин. 

Але проводячи дослідження, виходять із припущення, що енергія випромінювання є достатньою для того, щоб на молекулярному рівні спровокувати в організмі людини зміни, потенційно небезпечні для її здоров'я.

"Теплові" ефекти впливу ЕМП на людину

Біологічні ефекти впливу ЕМП на людину класифікують як теплові і нетеплові. Теплові ефекти, що характеризуються нагрівом живих тканин, вивчаються з початку впровадження телебачення. 

Відомо, що великі дози поглиненого радіочастотного випромінювання можуть викликати відчуття тепла і навіть легкі опіки шкіри.

Виходячи з необхідності захисту організму людини від теплового впливу ЕМП, регулюючі органи і міжнародні організації в області електрозв'язку: Європейська комісія, Міжнародна комісія з захисту від неіонізуючого випромінювання (ICNIRP) та Федеральна комісія зв'язку США визначають рівні максимально допустимого впливу радіовипромінювань. 

Як і в багатьох країнах, в Україні ці норми встановлено в одиницях густини потоку енергії (ГПЕ): в мікроватах на квадратний сантиметр, які до речі, на сьогодні є одними з найжорсткіших у світі.

Критерії, що ґрунтуються на тепловій дії випромінювань, є зручними завдяки "фізичної прозорості" цього явища та простоти відповідних вимірювань. 

Разом з тим, складно визначити їх зв'язок з будь-якими видами захворювань, а сам тепловий ефект при помірної інтенсивності ЕМП компенсується за рахунок терморегуляції в тілі людини. 

До того ж, невпевненість в повноті такої характеристики впливу ЕМП на організм людини посилюється значною різницею у значеннях відповідних норм, що їх встановлено в різних країнах світу:

10 мкВт/см² — в Україні, Білорусі, Казахстані, РФ, Угорщині, Польщі, Італії, Болгарії;

100 мкВт/см² — в країнах Скандинавії та деяких країнах ЄС;

до 1000 мкВт/см² — в більшості країн ЄС, в США, Канаді, Японії.

Біологічні та медичні аспекти

Тому паралельно, проводяться дослідження так званих нетеплових ефектів впливу радіовипромінювань на органи і процеси в організмі людини, які, за припущенням, є найбільш чутливими до ЕМП. 

Наприклад, дослідники виходили з того, що:

- тривала дія радіовипромінювання з високою щільністю потужності може мати негативний вплив на органи зору, викликати катаракту, пошкодження сітківки очей та проблеми з рогівкою;

- радіовипромінювання може впливати на процеси метаболізму глюкози в клітинах людського організму. Такі ефекти можна спостерігати в деяких органах людини, які зазнали тривалого впливу високих рівнів ЕМП, наприклад в мозку.

Проте, у звітах Всесвітньої організації охорони здоров'я, ICNIRP та МСЕ вказується на відсутність виявленого причинного зв'язку між рівнем ЕМП, що створюється джерелами радіочастотних випромінювань, і появою будь-яких біологічних ефектів – за умови, що цей рівень не перевищує встановлених граничних значень.

Інші припущення, наприклад про те, що тривала дія ЕМП помірного рівня, який властивий для стільникового зв’язку, може негативно впливати на репродуктивні здібності чоловіків, наразі не отримали наукового підтвердження. 

Так званий феномен електромагнітної гіперчутливості (при якому організм окремих людей нібито реагує на вплив ЕМП такими симптомами як головний біль, втома, відчуття стресу, печіння, висип) також не вважається таким, що підтверджений незалежними дослідженнями.

Але чи не найбільша увага вищеназваних міжнародних структур приділяється питанню про можливий зв'язок між тривалим впливом ЕМП на людський організм та онкологічними захворюваннями. 

У 2010 році за результатами експериментів, проведених на тваринах, міжнародна агенція з дослідження раку (IARC) віднесла неіонізуюче випромінювання стільникових телефонів до групи 2B як фактор, "можливо канцерогенний для людини". 

Втім, цей факт потребує деяких пояснень: до тієї ж групи 2B, наприклад, відносять кавову кислоту, якої багато в насінні соняшника, чорноплідній горобині, брусниці, кориці, м'яті (меншою мірою — кава, чорнослив, абрикоси і червоне вино).

У звітах про останні дослідження за програмою National Toxicology в США та в інституті Ramazzini (Італія) дворічної давнини є дані про збільшення частоти випадків серцево-судинних і ракових захворювань у лабораторних щурів, яких було піддано тривалому впливу радіовипромінювань мобільних терміналів стандарту GSM 900/1800, в тому числі:

- серцевої недостатності у самців: статистично значуще (поняття, що характеризує міру впевненості в тому, що отриманий результат не є випадковим);

- злоякісних гліальних пухлин у самок щурів - статистично не значуще;

- гіперплазії клітин серця у щурів обох статей - статистично не значуще.

Варто додати, що досліджувані тварини піддавалися впливу випромінювань з ГПЕ понад 660 мВт/см2 (це в 75 разів більше ніж те, що в середньому впливає на людину під час, коли вона розмовляє по мобільному телефону) 19 годин на добу, протягом усього їхнього життя: від пренатального періоду до природної смерті. 

Несподіваним і навіть дещо "іронічним" результатом цього експерименту стало те, що експоновані тварини (близько 2500 особин) жили довше, ніж щурі контрольної групи.

Аналогічне дослідження з використанням лабораторних мишей не виявило будь-якого ефекту від впливу ЕМП, де результати витримали б тест на статистичну значущість.

Підводячи підсумок

Зрозуміло, інтерпретація таких результатів допускає певну розбіжність думок. Проте в цілому, вони дозволяють з високою мірою впевненості судити саме про малість ефекту впливу обладнання стільникового зв'язку на живі організми, який не можна навіть порівняти, наприклад, зі шкодою від так званого пасивного куріння.

Здається, непросто знайти технологію, досягнення в галузі медицини, суспільну ідею або соціальний чинник: будь-що — що за останні чверть століття в такій мірі змінило б на краще життя звичайної людини, як стільниковий зв'язок. 

Адже не всі покращили свої житлові умови та скористались перевагами кращих авто. Мобільний телефон є улюбленим аксесуаром навіть тих, кого дратує будівництво стільникових веж. 

Але перше не працюватиме без другого. І ми ще раз наголошуємо на тому, що питання щодо впливу технологій стільникового зв'язку на здоров’я людини має сенс виключно в контексті вивчення дії випромінювань мобільних пристроїв, які протягом тривалого часу перебувають у безпосередній близькості від користувача, і ніяк не пов'язане з випромінюваннями набагато більш віддалених базових станцій.

Але заради об'єктивності, маємо дещо сказати і про сучасні мобільні пристрої. Якщо максимальна потужність мобільних телефонів першого/другого поколінь, до яких вітчизняний користувач звик за без малого двадцять років (аж до впровадження 3G в 2015 році та повсюдного поширення смартфонів) сягала 2-х ватт, то в стандартах 4G/5G вона в 10 разів менша. 

На практиці і це значення досягається дуже рідко завдяки функціоналу управління потужністю, діапазон якого в стандарті 4G LTE – мільйон разів! 

Знаходячись поблизу базової станції, мобільний пристрій 4G/5G не витрачає зайвої потужності та здатний зменшувати її з 200 міліват до 200 нановат. 

Щоб уявляти собі, наскільки "економним" може бути це випромінювання, достатньо знати: світляк звичайний (Lampyris noctiluca), ця крихітна прикраса української літньої ночі, випромінює світло потужністю понад 6 мікроват – це в тридцять разів більше, ніж вищезгадані 200 нановат!

Це лише один з численних дивовижних прикладів досконалості радіотехнологій зв'язку четвертого покоління. Повномасштабне впровадження п'ятого покоління надасть людству досі небачені, надзвичайні переваги, про які воно раніше не могло навіть мріяти.

Джерело


Зв'язок 5G: чи справді небезпечний?                           

11 червня 2020 р.

Генеральний директор Українського державного центру радіочастот розповів глядачам програми «Ранок з Інтером» про технологію 5G.

 «Нова мережа - це продовження розвитку Інтернету та мобільного зв'язку. Відмінність сьогоднішнього покоління зв'язку від 5G - це використання радіочастот вищих діапазонів. В Україні поки що не має жодної базової станції 5G», - зазначив Володимир Корсун.

Детально у відеосюжеті на нашому Youtube каналі https://www.youtube.com/watch?v=IgjtJWWx5DU 




Базові станції мобільного зв'язку. Чи необхідно хвилюватись?

Міністерство цифрової трансформації України з фахівцями Українського державного центру радіочастот виміряли випромінювання від мобільних вишок.

У випуску #Дія_Влог розповідається які норми випромінювання в Україні та світі для покриття 2G, 4G, 5G. Також фахівці  Департаменту радіочастотного моніторингу УДЦР протестують базові станції 2G та  Ericsson 5G і проаналізують результати вимірювання.

Ви дізнаєтесь чим займається Центр радіочастот і як проходять випробування дослідження впливу електромагнітного поля на людину (лабораторія SAR), які проходять випробування у безлунній камері та багато ще цікавого.


00:00 Зміст випуску 
01:19 Тест базової станції 2G 
01:58 Чим займається Центр радіочастот? 
02:29 Норма випромінювання для 2G покриття 
03:11 Норма випромінювання для 4G покриття 
03:58 Тест базової станції Ericsson 5G 
04:15 Норма випромінювання для 5G покриття 
04:41 Результат усіх вимірювань 
05:27 Вплив мобільного телефону на людину 
07:11 Безлунна камера 
07:44 Вимірювання мікрохвильової печі 
09:02 Мобільна вишка це шкідливо? 
10:09 Порівняння 4G та 5G


Чи справді людьми керують за допомогою чіпів, а 5G вбиває здоров’я? // МІФОЛОМИ

Світом мандрує міф: "Нова технологія зв’язку 5G вкрай шкідлива для здоров’я!". У паніці люди спалюють вежі мобільного зв’язку. А олії підливають пропагандисти на кшталт Микити "Бєсогона" Міхалкова.  Мовляв, Біл Гейтс зареєстрував патент 060606 на спеціальний чіп, який вживляють у тіло людини. Бережіться – скоро вами будуть керувати за допомогою 5G! Олексій Дзюба та Стас Юрасов розслідують, де тут фейк, а де – справжня небезпека.




В Україні почали підготовку до запровадження 5G            

КИЇВ. 10 грудня 2019 р. УНН. В Україні тривають роботи щодо вивільнення смуг радіочастот 700 МГц, визначених країнами Євросоюзу пріоритетними для впровадження мереж рухомого зв'язку п'ятого покоління (5G). Про це УНН повідомили у ДП "Український державний центр радіочастот" у відповідь на запит.

"Фахівці УДЦР беруть участь у підготовці документів для організації Європейської конференції пошт та телекомунікацій, які мають на меті врегулювати технічні та регламентні моменти впровадження технології 5G в Європі (в тому числі Україні). На даний час в Україні тривають певні заходи щодо вивільнення смуг радіочастот 800МГц та 700 МГц від РЕЗ (радіоелектронних засобів - ред.) цифрового наземного телевізійного мовлення (ЦНТВМ) для подальшого розвитку в них мереж MFCN (мереж рухомого/фіксованого зв'язку - ред.)", - повідомили у відомстві.

Додамо, що країни Євросоюзу у окремій дорожній карті щодо 5G як пріоритетні для впровадження 5G в Європі визначили смуги діапазонів 700 МГц, 3,6 ГГц, 26ГГц.

"За позитивними результатами завершення процедур УДЦР протягом першого півріччя 2020 року будуть підготовлені для Національної ради необхідні матеріали для проведення подальших заходів перенесення РЕЗ ЦНТВМ у смугу частот 470-694 МГц", - повідомили в УДЦР.

Нагадаємо, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров вважає, що одним з ключових завдань Мінцифри є запуск до 2020 року 4G-мережі на 90% території України.

Як повідомляв УНН, за даними дослідження, у зоні дії 5G житиме дві третини населення світу вже до кінця 2025 року.


Джерело: УНН


Під 5G виділили додаткові частоти

КИЇВ. 25 листопада 2019 р. УНН. Делегати на Всесвітній конференції радіозв'язку 2019 роки (ВКР-19) визначили додаткові смуги радіочастот для Міжнародного рухомого електрозв'язку (IMT), які сприятимуть розвитку мереж рухомого зв'язку п'ятого покоління (5G). Про це УНН повідомляє з посиланням на ITU News.        

При визначенні смуг частот 24,25-27,5 ГГц, 37-43,5 ГГц, 45,5-47 ГГц, 47,2-48,2 і 66-71 ГГц для розгортання мереж 5G, ВКР-19 також вжила заходів для забезпечення належного захисту супутникової служби дослідження Землі (EESS).

В цілому делегати на конференції визначили 17,25 ГГц спектру для IMT в порівнянні з пропускною здатністю 1,9 ГГц, доступною до проведення ВКР-19. З цього числа спектр в 14,75 ГГц був гармонізований у всьому світі, досягнувши 85% глобальної гармонізації.

Передбачається, що IMT-2020 року, назва, яку використовують в МСЕ для стандартів 5G, буде продовжувати розроблятися з 2020 року, при цьому вже проводяться випробування 5G і комерційна діяльність для надання допомоги в оцінці відповідних технологій і смуг частот, які можуть використовуватися для цієї мети.

Перше повномасштабне комерційне розгортання 5G очікується через деякий час після вступу в силу специфікацій IMT-2020.

Нагадаємо, у Мінцифри розповіли, коли в Україні з'явиться 5G.

Джерело 


Генеральний директор УДЦР Володимир Корсун про технологію 5G

5 травня 2020 р.






Ігор Онисько про участь УДЦР у 95 засіданні WG FM

17 лютого 2020 р.









Яку загрозу приховує мобільний телефон?



Міфи та реальність про базові станції мобільного зв'язку:





Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux