Зв'язок стане кращим! опубліковано 12 листопада 2020 року о 11:59

Кабінет Міністрів України прийняв рішення, яке дасть старт для створення Системи моніторингу якості послуг мобільного зв’язку.
Перший дзвінок з мобільного телефону в нашій країні було здійснено 16 червня 1993 року. Цей день вважається датою введення в Україні мобільного зв’язку. З того часу, і особливо в останні роки, комунікаційні технології стрімко розвивалися. П’ять років тому з’явився 3G, два роки тому мобільні оператори збільшили покриття завдяки 4G у діапазоні радіочастот 1800 та 2600 МГц, зараз активно розвивають діапазон 900 МГц, і не за горами впровадження технології п’ятої генерації – 5G.
Попри новітні технології зв’язку на його якість або взагалі відсутність часто-густо справедливо нарікають споживачі.
Вирішити такі проблеми могла Система моніторингу якості послуг мобільного зв’язку, яка мала б працювати з моменту першого дзвінка – тобто вже понад 27 років. На жаль, увесь цей час у державі не знаходили порівняно незначних коштів на її створення.
Схоже, вчорашній день став переламним у цій ситуації. На засіданні Кабінету Міністрів України прийнято Постанову «Про внесення зміни до пункту 1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями». Це було б неможливим, якби не особиста підтримка Олександра Животовського Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ), Михайла Федорова Міністерство цифрової трансформації України (Мінцифри) та Юрія Щиголя Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України (Держспецзв'язок).
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що Уряд цими змінами пропонує, «аби держпідприємство Український державний центр радіочастот відраховувало до державного бюджету не 80% свого прибутку, а 30%. За умови, що інші 50% прибутку будуть направлені на створення необхідних інструментів для моніторингу якості мобільного зв’язку та Інтернету. Це дасть змогу нам мати повну картину в цьому питанні та реалізувати завдання про те, що 95% населених пунктів мають доступ до високошвидкісного Інтернету».
Також Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль акцентував увагу, що роботу над вирішенням цього питання важливо розпочати уже цього року.
«Підприємство готове невідкладно взятися за виконання цього завдання, а ухвалення Урядом цього нормативно-правового акту надасть можливість Українському державному центру радіочастот (УДЦР) створити ефективну Систему моніторингу якості мобільного зв’язку. Вона вимірюватиме показники і параметри якості голосових послуг, послуг із передачі даних і сервісів у мережах стільникового мобільного зв’язку як у приміщеннях, так і вздовж маршрутів руху транспортних засобів, у пішохідних зонах тощо» - прокоментував рішення Уряду виконавчий директор Українського державного центру радіочастот Вадим Гулько
Система оброблятиме результати вимірювання й оцінюватиме такі ключові показники якості: характеристику радіопокриття мереж і доступності сервісів, їхню безперервність, швидкість завантаження даних та встановлення з’єднання.
Це дозволить визначити певні вимоги споживачів до операторів, які в умовах ринкової конкуренції будуть зацікавлені покращувати якість і доступність послуг зв’язку й суворо дотримуватися взятих на себе зобов’язань.
За попередніми оцінками вартість Системи складатиме близько 400 млн грн. Приймаючи постанову, Уряд взяв до уваги той факт, що УДЦР за рахунок ефективного управління зможе не лише повністю перекрити втрати доходів Державного бюджету від зменшення сплати частини чистого прибутку за 2020 рік, а й згодом принести державі суттєві дивіденди у вигляді позитивного економічного ефекту та якісного захисту прав споживачів.