Радіочастотний моніторинг у 2023 році: ключ до стабільності та надійності української телекомунікаційної галузі опубліковано 16 лютого 2024 року о 16:56

Радіочастотний моніторинг у 2023 році: ключ до стабільності та надійності української телекомунікаційної галузі

      У 2023 році, попри виклики воєнного часу, Український державний центр радіочастот продовжував виконувати свої функції щодо захисту ефірного простору нашої держави, здійснюючи радіочастотний моніторинг.

Слід підкреслити, що у першому півріччі 2023 року підприємство успішно завершило модернізацію своїх мобільних станцій радіочастотного моніторингу (МСРК). Ця важлива ініціатива включала встановлення надшвидкісних сканерів сигналів мереж мобільного зв'язку TSME-6, що значно розширило можливості моніторингу. У другій половині року, УДЦР активно продовжував розвиток своєї сенсорної мережі, зокрема, розгорнувши її присутність у містах Дніпро та Одеса.

Впровадження та розширення сенсорної мережі надає можливість здійснювати радіочастотний моніторинг стаціонарно та в цілодобовому режимі.

Завдяки ретельній роботі та використанню новітніх технологій, спеціалісти Департаменту радіочастотного моніторингу УДЦР разом із підрозділами моніторингу його Філій, протягом минулого року змогли провести понад 3 000 000 визначень параметрів електромагнітних випромінювань різноманітного радіообладнання, підтверджуючи своє основне призначення.

«За новим Законом України «Про електронні комунікації», Департамент радіочастотного моніторингу планує розширити можливості засобів моніторингу, спрямованих на надання додаткових послуг операторам мобільного зв’язку. Перший крок - це надання інформації щодо рівнів сигналів базових станцій мобільного зв’язку, включаючи дані про частоту, ідентифікатори радіообладнання та географічні координати станцій. Ці дані збираються під час руху мобільних станцій радіочастотного моніторингу (так звані «драйв-тести»). Також, за допомогою сенсорних мереж, операторам надаються результати оцінки зайнятості приймальних смуг радіочастот мобільного зв’язку в м. Києві»,– розповів Директор з радіочастотного моніторингу та питань РЕЗ Микола Ковальчук.

Виконуючи в 2023 році покладені завдання на УДЦР, фахівцями Департаменту радіочастотного моніторингу було надано технічну підтримку Департаменту державного нагляду Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку (ДДН НКЕК) у припиненні дії незаконно діючого радіообладнання, що функціонувало з порушенням вимог законодавства України у сфері радіочастотного спектру. В результаті проведених ДДН НКЕК, Національною поліцією та УДЦР 55-ти спільних заходів з виявлення та усунення порушень законодавства про електронні комунікації та радіочастотний спектр, припинено роботу 174 одиниць незаконно діючого радіообладнання, що критично впливало на стан забезпечення електромагнітної сумісності користувачів радіочастотного спектра. Загалом, протягом минулого року за результатами кропіткої праці фахівців радіочастотного моніторингу усунуто 1143 порушення параметрів експлуатації радіообладнання та припинено дію 4994 одиниці незаконно діючого радіообладнання.

Слід зазначити, що більшість випадків роботи незаконно діючого радіообладнання, що впливало на стан забезпечення електромагнітної сумісності, фіксувалися у смугах радіочастот, виділених операторам мобільного зв’язку. Серед виявленого незаконно діючого радіообладнання найбільш розповсюдженими є репітери – повторювачі сигналів мобільного зв’язку, які без належної дозвільної документації встановлюються громадянами з метою покращення зв’язку, але насправді тільки заважають правильній роботі базових станцій.

Окрім того, фахівці Департаменту радіочастотного моніторингу та підрозділів моніторингу Філій УДЦР опрацювали близько 200 звернень від громадян, які звертались щодо погіршення зв’язку надання послуг операторами мобільного зв’язку в їх населених пунктах. Фахівці УДЦР проводили радіочастотний моніторинг відповідно звернень споживачів для визначення завад рівнів сигналів від базових станцій операторів мобільного зв’язку та надавали результати моніторингу до НКЕК для вжиття необхідних заходів.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux