Міжнародний семінар «Радіочастотний моніторинг сьогодні та завтра. Завдання, проблеми та рішення». 4-та спеціалізована виставка «Обладнання і системи радіомоніторингу – стан і перспективи розвитку та виробництва» опубліковано 10 липня 2008 року о 22:15

Міжнародний семінар «Радіочастотний моніторинг сьогодні та завтра. Завдання, проблеми та рішення». 4-та спеціалізована виставка «Обладнання і системи радіомоніторингу – стан і перспективи розвитку та виробництва»

Нині у світі проводиться більше ніж десяток семінарів, конференцій та симпозіумів, присвячених питанням радіо- та електрозв’язку, плануванню та регулюванню використання радіочастотного ресурсу, електромагнітної сумісності тощо. Проходять вони у Ганновері, Цюріху, Вроцлаві, Мюнхені, Санкт-Петербурзі, Москві, Обнинську, Екатеринбурзі, Ялті, інших містах. Але семінар з радіочастотного моніторингу, організований Бюро розвитку електрозв’язку Міжнародного союзу електрозв’язку (МСЕ) спільно з Міністерством транспорту та зв’язку України, який проводиться в Києві Державним підприємством «Український державний центр радіочастот» є майже єдиним і особливим тільки тому, що його тематика присвячена виключно питанням існуючого стану та тенденцій розвитку радіочастотного моніторингу в світі.

Цього року семінар проводився вчетверте, протягом двох днів (8-9 липня). В його роботі взяли участь понад 200 фахівців із 17 країн світу (із Австрії, Франції, Німеччини, Південної Кореї, Болгарії, Македонії, Сербії, Боснії та Герцеговини, Литви, Нідерландів, Словаччини, Хорватії, Узбекистану, Білорусії, Російської Федерації, Грузії та України). Серед них були представники МСЕ, національних державних органів в сфері регулювання зв’язку, розробників та виробників обладнання радіомоніторингу, науково-дослідних організацій та навчальних закладів, компаній та фірм, які займаються продажами вимірювального обладнання.

Учасники семінару заслухали 22 доповіді та взяли активну участь в обговоренні проблем, які були передбачені програмою, а саме розглянули: стан, тенденції та практику розвитку систем і засобів радіомоніторингу; стан, проблеми і тенденції розвитку національних систем моніторингу використання спектра; існуючі та перспективні технічні рішення для моніторингу використання спектра; принципи та методи моніторингу використання спектра; радіочастотний моніторинг супутникових мереж зв’язку.

Основну тональність заходу визначила доповідь начальника Державного підприємства „Український державний центр радіочастот” (УДЦР) П.В. Слободянюка „Розвиток радіочастотного моніторингу: від тенденцій до практики”. В ній він проаналізував практику реалізації основних тенденцій розвитку радіомоніторингу, які були визначені на попередньому семінарі у 2006 році, і як це впливає на технічну політику у даній сфері.

Доповідач зробив такі основні висновки:

 • по-перше, класичні засоби радіомоніторингу практично задовольняють потребам структур, які займаються питаннями моніторингу спектра і технічного радіоконтролю у діапазоні частот до 3 ГГц;
 • по-друге, забезпечення технічного радіоконтролю новітніх радіотехнологій, систем та стандартів зв’язку потребує глибокої спеціалізації засобів, розробки нової методології проведення технічного радіоконтролю параметрів радіовипромінювань.

Павло Слободянюк також підкреслив, що основні підрозділи радіочастотного моніторингу (СРЧМ) УДЦР уважно спостерігають за сучасними світовими тенденціями розвитку радіомоніторингу. Найбільшу увагу, за його думкою, нині привертають два напрями – забезпечення моніторингу якості обслуговування в мережах зв’язку загального користування і моніторинг мереж супутникового радіозв’язку.

УДЦР, за словами начальника Центру „Укрчастотнагляд” протягом 2008-2009 років планує створити Україні повноцінну систему супутникового радіомоніторингу.

Голова Дослідницької комісії 1 МСЕ-R п. Ж.Вердуін (Нідерланди) розповів про результати роботи Сектору радіозв’язку МСЕ над новою редакцією Довідника з радіомоніторингу, видати який планується наприкінці 2010 року.

У доповіді представника компанії Spectrum Monitoring Technology Advisors (Нідерланди) п. Х.Стела були розкриті процедури оцінювання зайнятості смуг радіочастот за новими рекомендаціями ITU-R SM.1809, ITU-R SM.1793 та ECC(05)01.

На секції „Сучасний стан, проблеми і тенденції розвитку національних систем моніторингу використання спектра” з доповідями виступили заступник начальника УДЦР В.Титаренко, співробітники НДІ електроніки та телекомунікацій Республіки Корея Кім Тай Санга і заступник начальника РУП „БелГІЕ” К. Хотько, які ознайомили учасників семінару з системами радіочастотного моніторингу відповідно України, Південної Кореї та Білорусії.

Секційне засідання першого дня роботи семінару було присвячене питанням радіомоніторингу супутникових мереж зв’язку. Ж. Вердуін доповів про застосування результатів радіомоніторингу для регулювання використання частотно-орбітального ресурсу. Менеджер з маркетингу компанії „Integral Systems Europe” (Франція) п. Дж. Дюбу запропонував завершені технічні рішення системи супутникового радіомоніторингу компанії, які нині реалізовані в кількох європейських країнах. Генеральний директор ТОВ „НПФ „Гейзер” (Російська Федерація) ознайомив учасників з можливостями системи радіомоніторингу супутникових мереж зв’язку, яка розроблена цим підприємством, в частині вимірювання енергетичних параметрів сигналів супутникових станцій.

На секційних засіданнях другого дня семінару розглядались принципи та методи, а також технічні рішення для моніторингу використання спектра. Ж.Вердуін ознайомив учасників з принципами планування мереж радіомоніторингу та розрахунком зон радіопокриття станцій радіомоніторингу, Х.Стел – з процедурою інспектування радіостанцій у плані радіочастотного моніторингу. Представники Харківського Національного університету радіоелектроніки В. Поповський, Ю. Коляденко та Л. Токарь ознайомили присутніх з методикою аналізу електромагнітної сумісності угрупувань мобільних систем зв’язку.

Представник австрійської компанії „Rohde&Schwarz” М. Стиякович поділився досвідом розгортання автоматизованої системи моніторингу спектра цієї компанії в Чеській республіці.
Професор Національного авіаційного університету (Україна) Л. Ільницький ознайомив учасників з результатами розрахунків характеристик сигналів звукового мовлення в ДВЧ діапазоні частот, а генеральний директор ТОВ „Адалін” (м. Севастополь) В. Громоздін – з особливостями використання деяких методів пеленгування джерел радіовипромінювання.

Завершене технічні рішення щодо радіоконтролю безпроводових мереж широкосмугового передавання даних, які реалізовані в програмно-апаратному комплексі (ПАК) „RAD-001” НПФ „Радіан-М” (Російська Федерація), були озвучені у доповіді генерального директора підприємства О. Руденкової. Представник ТОВ „НВП Оракул” А. Ярмак ознайомив присутніх з новими можливостями аналізаторів спектра у реальному масштабі часу.

За традицією, по завершенні Семінару, на території УДЦР розгорнули виставку, на якій був представлений весь парк засобів й обладнання радіомоніторингу і технічного радіоконтролю Українського державного центру радіочастот. Увагу фахівців привернули мобільний комплекс радіомоніторингу MMS1-UA (виробництва компанії „Rohde&Shcwarz”, Німеччина), нові мобільні комплекси радіомоніторингу – багатофункціональний комплекс РМ-1300-2Р3 та мобільний комплекс моніторингу мереж стільникового зв’язку РМ-1300-Р3/5М, а також спеціалізована станція технічного контролю ССТК, яка забезпечує технічний радіоконтроль параметрів радіовипромінювання в діапазоні частот до 40 ГГц і аналогів якій немає в країнах найближчого зарубіжжя. Фахівці управління радіочастотного моніторингу кваліфіковано відповіли на всі запитання гостей.

Відвідувачі виставки також отримали унікальну можливість ознайомитися із сучасним технічним оснащенням випробувального центру УДЦР: безлунною камерою, вібростендами, кліматичними камерами, випробувальними стендами для оцінювання електромагнітної сумісності РЕЗ різного призначення, обладнанням лабораторії з вимірювання параметрів мобільних терміналів.

Привернув увагу учасників семінару й Центральний пункт управління автоматизованої системи радіомоніторингу УДЦР, який презентував С. Долматов.

Окремою експозицією були представлені вимірювальні засоби та обладнання радіомоніторингу виробництва компанії „Rohde&Shcwarz” (Австрія), „Agilent Technologies” (ТОВ „Юнітест”), „Tektronics” (ТОВ „Оракул-Сервіс”), ТОВ „Москва” (Вінниця), ТОВ „Адалін” (Севастополь), НПФ „Радіан-М” (Москва, Росія). ТОВ „Техенком” (Київ) представило широкий спектр вимірювального обладнання виробництва компаній „Anritsu” (США) і „EXFO” (Канада).

Провідний вітчизняний виробник обладнання радіомоніторингу – підприємство „Спец” ХСВД-2 „Спецвузавтоматика” традиційно привіз на виставку нові розробки – автоматизований вимірювальний комплекс АИК-С-3/6, комплект технічного радіоконтролю цифрового телебачення стандарту DVB-T і базових станцій стандарту GSM, цифровий радіоприймальний пристрій РМ-6РП та інше обладнання.

По завершенні виставки начальник УДЦР П. Слободянюк вручив дипломи її учасникам.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux