Думка експерта: Облік ІМЕІ-кодів мобільних телефонів: що він дасть пересічним українцям і державі – УДЦР опубліковано 11 лютого 2022 року о 09:42

Думка експерта: Облік ІМЕІ-кодів мобільних телефонів: що він дасть пересічним українцям і державі – УДЦР

      Про облік коду ІМЕІ, захист споживачів і українського ринку, а також про те, чи заблокують "сірі" смартфони в Україні, в ефірі програми "Час: Online" на "5 каналі" поговорили з виконавчим директором Українського державного центру радіочастот Вадимом Гульком.

– За останні роки на ринок, в т. ч. й на український, надходить багато контрафактних пристроїв. Чи може база кодів ІМЕІ стати бар'єром для цього?

– Контрафактні телефони – це не оригінальні, запчастини до яких незрозуміло звідки взяті, телефони незрозуміло де зроблені. І ця проблема, до речі, останні роки у світі наростає. Навіть Міжнародний союз електрозв'язку прийняв рекомендацію, яким чином боротися з контрафактною продукцією. Тому що те, що зараз бачимо в інтернеті або читаємо, що телефони вибухають прямо в руках – у переважній більшості це саме контрафактні пристрої.

– Тобто це захист споживачів від неякісної техніки, яка може нашкодити?

– Саме так.

– Засіб для боротьби із контрафактом і крадіжками є. Але потрібен ще закон. Яка ситуація з законодавством у цій галузі, і як ви бачите подальший розвиток подій?

– У 2014 р. Україна відмовилася (з 2014 року відсутня законодавча підтримка – ред.).

– Фахівці попереджали, що краще цього не робити, бо це нас відкине назад?

– Це було внесено поправкою з голосу, яку майже ніхто не помітив.

– А як узагалі так сталося?

– Це особливості роботи Верховної Ради. Поправочний принцип важко відслідкувати. Якщо ти не сидиш і не контролюєш цей процес, ти не є працівником ВР – його дуже важко відконтролювати. Тому що в базовому законопроєкті не було скасування цієї норми. Це з'явилося потім у напрацюванні у Верховній Раді.

Тому в 2014 р. в нас законодавче підґрунтя зникло. В той же час досвід України був підхоплений Міжнародним союзом електрозв'язку, приєдналося багато країн. І в результаті в 2019-20 рр. всі напрацювання України й інших держав вилилися в офіційні рекомендації Міжнародного союзу електрозв’язку.

На сьогодні новий законопроєкт зареєстрований у Верховній Раді. Він підготовлений на базі комітету Верховної Ради з питань цифрової трансформації – і якраз побудований на базі рекомендацій Міжнародного союзу, на досвіді, апробованому в багатьох країнах. На нашу думку, цей закон дуже ефективний, потрібний. І ми сподіваємося, що Верховна Рада в цьому році зможе знайти час і сили розглянути його, прийняти, тому що це великий позитив і для людей, і для держави.

– Люди, які розробляли закон, дослухалися до думки українських фахівців, які надалі будуть цю систему запроваджувати? Чи ви співпрацюєте з цим комітетом?

– У нас активна співпраця була з Комітетом. І на базі Комітету була створена робоча група, куди входили і представники мобільних операторів, і представники правоохоронних органів та інших державних органів. Велика робоча група, яка працювала над розробкою. І багато представників громадських організацій – фахівців у галузі телекомунікацій, мобільного зв'язку.

Тому законопроєкт, який на сьогодні зареєстрований, враховує як міжнародний досвід, так і особливості української системи.

– Ви вважаєте цей законопроєкт якісним, життєздатним?

– Абсолютно життєздатним і якісним.

– Щодо захисту особистих даних: чи можуть вони бути втрачені або використані?

– Дуже часто пов'язують облік кодів ІМЕІ із тим, що можуть відслідковувати вашу локацію або отримати дані з телефона. Насправді це жодним чином не пов'язано. Єдине, що буде в цій базі даних – це ІМЕІ. Це все одно, що база VIN-кодів автомобіля: ми знаємо код, але гадки не маємо, де автомобіль знаходиться, хто ним користується і що відбувається. Те ж саме й тут: жодної інформації ні база даних, ні хтось інший мати не буде – це абсолютно безпечно.

У той же час, система обліку кодів ІМЕІ певною мірою дозволить убезпечити можливість використання викраденого телефона з шахрайською метою. Бо на сьогодні прив'язка до всіх банківських карток, до рахунків банківських – чи не пів життя в телефоні.

– Ви сказали, що до робочої групи, яка працювала над законопроєктом, входили і представники мобільних операторів України. Чи всіх мобільних операторів, представлених в Україні? І чи вони працюватимуть далі в цій системі?

– Мобільні оператори є важливими стейкхолдерами цього процесу. Без них законопроєкт не запрацює. Тому вони були активними учасниками робочої групи. Вони мають великий досвід, і ми намагалися максимально чути операторів, щоб не було зачеплено їхніх інтересів або інтересів абонентів, які вони захищають.

– А вони озвучували особливі запити?

– Мобільні оператори мають фахових спеціалістів, які розуміють норми міжнародного законодавства. Вони підтримали законопроєкт, підтримали редакцію, яка на сьогодні зареєстрована. Можливо, треба буде доопрацювати якісь технічні моменти, але в цілому концепція була підтримана.

Можливо, хтось із операторів дуже активно підтримував цей законопроєкт, хтось – не так активно, тому що це додаткове навантаження на операторів, можливо, додаткові витрати для переобладнання системи. Але загалом усі оператори розуміють, що боротьба з цими явищами – контрафактом, нелегальною продукцією, крадіжками – потрібна.

– Важливий гравець у полі цього законопроєкту – Український державний центр радіочастот. Чи має УДЦР досвід у створенні технічних рішень якості і масштабу, необхідних для обліку кодів ІМЕІ? Як ви реалізовуватимете цей проєкт?

– Ми єдині, хто має досвід побудови такої системи. 2008 р. за тодішнім законодавством адміністратором цієї системи і був УДЦР. Ця база даних зберігалася на наших серверах. Тому зараз ми розуміємо абсолютно, як це повинно бути. Тим більше, наші фахівці є представниками України в Міжнародному союзі електрозв'язку, вони були співавторами цих рекомендацій. Тобто ми маємо і спеціалістів, і розуміння. І за допомогою мобільних операторів ми знайдемо й технічні рішення побудови такої системи.

– Скільки людей працюватиме над розгортанням цієї системи? І скільки часу займе створення бази?

– Важко сказати, скільки людей будуть в цьому зайняті. Але до цього процесу будуть активно залучені як ІТ-компанії України, які будуть створювати цю систему, так і наші фахівці, які мають досвід адміністрування старої системи і побудови аналогічних нових систем на базі нашого центру. Ну і, звісно, ми не обійдемося без співпраці з мобільними операторами для правильної побудови системи.

За нашими розрахунками, це повинно зайняти не більше року. При чому, у створення цієї системи ми включаємо тривалий процес: оскільки ми держпідприємство, нам потрібно зробити публічну закупівлю через "Прозоро" – а це декілька місяців. У той же час, ми сподіваємося протягом року завершити всі роботи, тим більше, що налагоджені канали обміну інформацією з операторами. Тому нам цю систему буде простіше будувати, оскільки маємо ряд інших систем, на яких ми вже "набили шишки" щодо взаємодії й обміну інформацією.

– Ви кажете, що будуть задіяні компанії українські. Що за компанії і в яких напрямках?

– Буде прозорий тендер, і я мав на увазі переможця тендеру, який буде оголошений Центром радіочастот.

– А що вони будуть робити?

– Безпосередньо поставка серверного та іншого дотичного обладнання, а також програмне забезпечення. Ключовим елементом є розробка програмного забезпечення з урахуванням технічного завдання.

– А технічне завдання розроблятиме УДЦР? І ви будете контролювати роботу підрядника?

– Так.

– Люди, які вже придбали "сірий" смартфон, користуються ним – у разі запуску даної системи що відбудеться з цими пристроями?

– Навколо цього питання точилися серйозні дискусії. Робоча група прийняла рішення – і на цьому якраз наполягали народні депутати – що все має бути максимально безболісно і невідчутно для звичайних абонентів, які не винні, що купували телефони в час, коли такого законодавства не було.

Тому законом передбачається, що на момент набуття чинності закону абсолютно всі телефони, які не важливо, де куплені, але фізично працюють в мережах операторів мобільного зв'язку, будуть легалізовані.

Не буде ніякого відключення жодного апарату, які на сьогодні на руках у людей.

І дається близько 3-4 років для використання телефонів, які мають підроблений код ІМЕІ. Проблема в тому, що телефони, які продавалися з рук або ввезені нелегально, мають, наприклад, ІМЕІ – п'ятнадцять нулів. У нас таких телефонів – десятки й сотні тисяч – зареєстровані в мобільних операторів з однаковим ІМЕІ.

– Тобто це могли бути викрадені?

– Так. Тому було прийнято рішення надати 3-4 роки ще на користування цими пристроями, щоб вони "самі себе пережили". Але ключовим елементом ефективності цієї системи є – хай і через 4 роки – неможливість використання в мережах мобільних операторів дубльованих або клонованих кодів ІМЕІ. Тобто коли ІМЕІ унікальні, у світі не повторюється. І дублювання не повинно бути. Інакше це означає, що з телефоном щось не те.

– Як споживачам перевірити під час покупки пристрою, чи не дубльований ІМЕІ-код?

– Я б радив купувати телефони в магазинах, які видають фіскальні чеки, за якими можна повернути телефон як споживач. Фіскальний чек є підтвердженням того, що певна юридична особа продала телефон легально, сплативши з нього податки. Тому що коли телефон продається без фіскального чеку, гарантувати, що це не клонований або не дубльований ІМЕІ, неможливо.

І на сьогодні, на жаль, поки немає цієї системи, – чітко визначити, є такий ІМЕІ в Україні чи в світі чи немає, неможливо.

– Тобто купувати в офіційних дилерів і завжди щоб був фіскальний чек?

– Так.

– А як щодо техніки Apple? Чи є офіційний дилер в Україні? І що з нею відбуватиметься?

– Є офіційний представник, який ввозить телефони. Ми з ними співпрацюємо. Вони теж були активними учасниками цих ініціатив, бо вони дуже зацікавлені в тому, щоб ринок мобільних пристроїв в Україні був легальним. Вони зазнають великих втрат.

Взагалі держава, за різними оцінками, втрачає від 2 до 6 млрд грн податків на рік. Можемо порахувати, скільки втрачають легальні імпортери, дистриб'ютори тощо. Тому вони всі зацікавлені в цій системі. Єдине, що всі хочуть, щоб ця система функціонувала повноцінно – те, чого не було 2008 р.

– В контексті цього законопроєкту, який уже готовий, коли українці зможуть користуватися базою? Від прийняття закону – і до реалізації бази. Буде потрібен певний період на тестування системи?

– Ми його включаємо в розробку.

– Тобто, те, що ви сказали: термін – рік – із тестуванням даної системи.

– Абсолютно. Це вже з уведенням її повністю в роботу.

– А як відбувається тестування? На якійсь кількості телефонів?

– На сьогодні з програмним забезпеченням усе дуже просто. Ти туди зашиваєш мільйон умовних ІМЕІ-кодів і починаєш звірятися з мобільними операторами – бачать вони їх чи не бачать, чи готові вони в себе їх заблокувати, чи їхня частина системи функціонує і чи наша частина системи функціонує, чи ми бачимо фідбек від мобільних операторів в плані того, які ІМЕІ-коди є в них у базі даних. Це буде реалізовано повноцінно й ефективно.

Складніше – з прийняттям закону. Дуже хотіли, щоб це було якнайшвидше, але він уже не один місяць знаходиться у Верховній Раді.

– Тобто він уже готовий, і єдине – питання до Верховної Ради: коли вона буде його розглядати?

– Так. Ми уважно слідкуємо за законопроєктом. Дуже приємно, що він отримує позитивні відгуки від інших комітетів: бюджетного і комітету з питань європейської інтеграції.

– Тобто проходить погодження.

– Так. Усі надають позитивні відгуки, розуміють важливість цього і відповідність його європейським, міжнародним нормам. Однак тепер питання: коли його внесуть у зал.

– Тобто, за позитивними прогнозами, десь до кінця 2023 р. має шанс запрацювати?

– Так.


Джерело:https://www.5.ua/ukrayina/oblik-imei-kodiv-mobilnykh-telefoniv-shcho-vin-dast-peresichnym-ukraintsiam-i-derzhavi-udtsr-267846.html?fbclid=IwAR3f5vp81_pzXzdGHJuKacB9Yu73_gBkyvec_WgZnjTW-eZCEpgKiQaEd3Q

Переглянути інтерв'ю на YouTube-каналі  УДЦР: https://www.youtube.com/watch?v=xAS5SUx8y0k







Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux