За повідомленням Державної фіскальної служби, днями під час обшуків в шести київських магазинах (з інтернет-сторінками), були вилучені близько 2 тисяч одиниць продукції торгової марки Apple, у тому числі понад 300 мобільних телефонів IP hone, 45 планшетів IP ad, 50 ноутбуків MacBook і комп’ютерів iMac, які були ввезені на територію України з порушеннями податкового та митного законодавства. Загальна вартість вилученої продукції становить понад 10 мільйонів гривень.

Відомо, що сьогодні в Україні використовується понад 1,3 мільйона таких телефонів. При цьому, тільки за минулий рік в нашій країні було продано близько 300 000 телефонів IPhone. З них лише 5% були імпортовані офіційно.

Як зазначив в коментарі прес-службі підприємства виконавчий директор УДЦР Ярослав Янушевич, така ситуація ставить офіційних імпортерів у нерівні умови з сірими продавцями. Відчутну допомогу у викоріненні цього явища міг би надати Український державний центр радіочастот за рахунок реєстрації в базі даних кодів ІМЕІ.

«Ми підтримуємо жорсткі санкції Державної фіскальної служби у боротьбі з контрабандою мобільних терміналів. Адже за оцінками експертів, в разі прийняття відповідного закону щодо відновлення процедури обліку мобільних терміналів державний бюджет за рахунок митних та податкових зборів міг поповнюватися щорічно на 1,5-2, 5 млрд. грн.», – відмітив він.

На думку Ярослава Янушевича вище згаданий закон суттєво б ударив по бізнесу контрабандистів, адже ліквідація тіньових схем по імпорту, сьогодні є чи не найголовнішим завданням для всіх хто здійснює відповідних контроль за ввезенням продукції з-за кордону. Успішний досвід в боротьбі з контрабандою є і в Українському державному центрі радіочастот. Але необхідно підкріпити його законодавчо.

Для довідки: для боротьби з контрафактним товаром було створено і з 1 червня 2009 року запроваджено систему АІСОМТУ (автоматизована інформаційна система обліку мобільних терміналів України). Робота системи дозволила поповнити бюджет більше ніж на 6 млрд. грн.
У квітні 2014 року старий склад Верховної Ради України пролобіював поправки до Закону України «Про радіочастотний ресурс», який фактично зруйнував систему обліку кодів ІМЕІ, чим знову відкрив дорогу «сірому» імпорту радіоелектронного обладнання.

Виправити ситуацію намагався новий склад парламенту. Зокрема, народним депутатом Олександром Данченко був підготовлений законопроект №1888 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів держави, споживачів телекомунікаційних послуг та удосконалення державного регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом». Даний законопроект дозволив би очистити ринок мобільних пристроїв від неякісної продукції та нелегальних імпортерів, проте депутатам не хватило політичної волі за нього проголосувати.

На необхідності контролювати обіг мобільних пристроїв звертав увагу і глава держави Петро Порошенко, зазначивши, що телефон, який не був зареєстрований в митній службі, має бути відключений, або конфіскований до сплати митних платежів.

Прес-служба Українського державного центру радіочастот

Start typing and press Enter to search