Лариса ДАЦЮК

 

У базі даних Українського державного центру радіочастот (УДЦР) нині налічується 85 млн 313 тис. 276 кодів ІМЕІ мобільних телефонів. З початку 2010 року кількість сотових апаратів, увезених легально, перевищила 1 млн 318 тис. штук. Враховуючи дозволи, надані наприкінці 2009 року, на ринок потрапили понад 1 млн 900 тис. мобільних терміналів, коди ІМЕІ яких внесені до узагальненої бази даних.

КОНТРАБАНДНИЙ ТЕРМІНАЛ – НА БРУХТ ВІДДАЙ

За експертними оцінками, легальне ввезення терміналів у 2009 році становило 85-90 відсотків (у 2006 – 2008 роках – 7-15 відсотків). Завдяки цьому до державного бюджету (офіційні дані Держмитслужби) надійшло понад 535 млн грн. Окрім того, впровадження автоматизованої системи обліку мобільних телефонів (ІСОМТ) сприяло значному зменшенню їх контрабандного надходження на вітчизняний ринок і захистило українських споживачів від несертифікованих, неякісних та шкідливих при застосуванні мобільних телефонів.

У подальшому, модернізуючи функціональну частину автоматизованої системи обліку та впроваджуючи її другу чергу, фахівці розробили і запустили інші підсистеми. Зокрема ту, яка надає інформацію щодо легальності кодів ІМЕІ через SMS (на загальнонаціональний короткий номер “307”) та обміну у напівавтоматичному режимі списками кодів ІMEІ з національними операторами мобільного зв’язку. Окрім того, підготували до запуску у тестовому режимі модуль підсистеми обміну даними з МВС щодо актуалізації “чорного” списку кодів ІMEІ (за даними МВС).

Наприкінці 2009 року було також розпочато роботи зі створення системи синхронізації бази даних кодів ІМЕІ та EІR операторів мобільного зв’язку, що дасть змогу втілити в життя проект обліку кодів мобілок у режимі реального часу як засобу боротьби з їхнім незаконним увезенням та викраденням. Реалізація цього проекту унеможливить використання операторами контрабандних мобільних терміналів, оскільки система синхронізації буде функціонувати в автоматичному режимі незалежно від дій технічного персоналу операторів мобільного зв’язку.

– Тільки за перші два місяці 2010 року видано понад 730 дозволів на ввезення з-за кордону 1 280 148 радіоелектронних засобів (РЕЗ), з яких 1 227 677 – мобільні телефони, – повідомив заступник начальника Українського державного центру радіочастот з питань радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв Володимир Кіриченко. – Торік надали 3 933 дозвільних документи на ввезення 4 876 676 одиниць РЕЗ та ВП, з них 4 638 889 мобільних телефонів.

ПОРАДИ КЛІЄНТАМ

Очищенню вітчизняного ринку від неякісної контрабанди можуть посприяти й самі споживачі послуг, перевіривши наявність коду ІMEІ у базі даних за допомогою Інтернет на веб-сайті Українського державного центру радіочастот у розділі “База ІMEІ” http://www.ucrf.gov.ua/uk/іmeі_base/, або ж надіславши SMS-повідомлення з кодом ІMEІ на номер 307.

Однак не завжди код у базі даних вдається знайти. Це трапляється тоді, коли мобільний телефон увезено в Україну поза митним контролем або ж він потрапив у роздрібну торгівлю до подання коду ІМЕІ для внесення до узагальненої бази даних. А також якщо користувач ввіз телефон з-за кордону особисто і не звернувся з відповідною заявою до Українського державного центру радіочастот для реєстрації його коду ІМЕІ в узагальненій базі даних.

Аби позбутися мороки з реєстрацією, варто ще під час купівлі телефону перевірити відповідність коду ІМЕІ, нанесеного на фірмову етикетку, що розміщена на корпусі мобільного телефону, під акумулятором та на упаковці. Якщо коди збігаються, слід перевірити відповідність коду, прошитого в телефоні, з тим, що нанесений на фірмову етикетку. Для цього треба увімкнути телефон і набрати на клавіатурі комбінацію *#06#. На екрані з’явиться код ІМЕІ, який потрібно звірити з написом на фірмовій етикетці.

У разі збігу кодів треба з цього або іншого телефону відправити на короткий номер 307 будь-якого мобільного оператора SМS з кодом ІМЕІ. У відповідь має надійти повідомлення щодо наявності або відсутності коду ІМЕІ цього телефону в базі даних. Наявність коду ІМЕІ телефону в базі даних означає, що цей телефон можна підключити до мережі будь-якого мобільного оператора, а сервісні центри виробників будуть його обслуговувати у випадку виникнення технічних проблем. Якщо коди різняться, то це проблемний телефон і від нього треба відмовитися.

Якщо мобільний телефон привезений з-за кордону особисто, треба надіслати заяву встановленого зразка (її форма міститься на веб-сайті УДЦР) на адресу Українського державного центру радіочастот: 03179, м. Київ, проспект Перемоги, 15-й км. До заяви додати оригінал оформленої митної декларації, заповненої при перетинанні митного кордону. У декларації зазначити марку та кількість мобільних телефонів (ввозити можна не більше двох, крім того, яким користується заявник ). Якщо при перетинанні кордону митна декларація не заповнювалася, до заяви слід додати копії документів, які засвідчують перебування за кордоном та легальність придбання телефону (ксерокопія першої сторінки закордонного паспорта та сторінки зі штампами прикордонної служби про перетин кордону), ксерокопія магазинного чека або рахунку чи гарантійний талон. Дарувати привезений з-за кордону телефон треба разом з митною декларацією. Тільки в такому випадку його можна зареєструвати.

Заяву на реєстрацію треба подавати й тоді, коли телефон надіслали з-за кордону поштою, додавши до неї один із документів, передбачених Порядком і умовами здійснення митного контролю товарів та інших предметів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон у міжнародних поштових відправленнях Це може бути митна декларація CN 23, ярлик “Митниця CN 22″, вантажна митна декларація (у випадках, передбачених законодавством), або ж акт визначеної форми про наявні у відправленні товари, складений працівником поштового оператора у разі недекларування відправником товарів або відсутності митної декларації CN 23 (ярлика “Митниця CN 22″).
Мобільний телефон, надісланий у міжнародному експрес-відправленні, реєструють за заявою та одним із документів, передбачених Порядком і умовами здійснення митного контролю товарів та інших предметів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон у міжнародних експрес-відправленнях. Це може бути митна декларація М 16 – у разі надходження відправлень на адреси громадян, митна декларація – у разі пересилання відправлень громадянами; вантажна митна декларація – у випадках, передбачених законодавством.

Щодо чуток про відключення операторами мобільних телефонів, коди ІМЕІ яких внесено до “сірого” списку, то вони перебільшені. У прес-службі УЦРЧ пояснили, що це може трапитися лише за певних умов: отримання абонентом СМС-повідомлення від оператора про внесення його терміналу до “сірого” списку узагальненої бази даних кодів ІМЕІ із зазначенням дати відключення або ж непідтвердження абонентом легальності походження мобільного терміналу в ДП “Український державний центр радіочастот” протягом 90 днів та переведення його до “білого” списку. В інших випадках відключення мобільних телефонів операторами не можливе.

Start typing and press Enter to search