В Україні з 28 березня набули чинності затверджені Національною комісією з питань регулювання зв’язку і зареєстровані у Міністерстві юстиції Положення про надання дозволів на ввезення в Україну радіоелектронних засобів і випромінювальних пристроїв, а також порядок їх реалізації. Нормативно-правові документи передбачають створення єдиного реєстру легально завезених телефонів, а операторів мобільного зв’язку зобов’язують вживати заходів щодо абонентів, чиї телефони не є у цьому реєстрі. Таке рішення вплине не лише на український ринок мобільного зв’язку, а й збільшить доходи у державну скарбницю. Про це, а також про соціальну складову нововведення в інтерв’ю УКРІНФОРМу розповів керівник ДП Український державний центр радіочастот кандидат технічних наук Павло Слободянюк.

 

– Павле Васильовичу, Ви очолюєте держпідприємство з такою складною назвою, чим воно займається?

 

– Ми займаємося радіочастотними ресурсами, починаючи з етапу підготовки ліцензування радіоелектронних засобів (передавачів, радіостанцій) і закінчуючи видачею рішення на кожне з них. Держцентр радіочастот також займається питаннями підготовки інформації про можливості виділення номерного ресурсу, контролем порядку маршрутизації трафіка, радіомоніторингом, сертифікує радіоелектронні засоби. Зазначу, у нас найкращий в Україні, Східній Європі та серед країн СНД сертифікаційний центр. Автоматизована система радіомоніторингу підприємства оснащена в основному технікою вітчизняного виробництва, це різного роду пересувні пеленгатори, стаціонарні комплекси для контролю радіоефіру.

Ми маємо представництво у кожному регіоні України, залежно від масштабів його діяльності у ньому може працювати від 50 до 15 чоловік. Усього у нас нині працює 1100 чоловік. Підприємство входить до списку стратегічних для економіки України підприємств.

 

– І є аргументи?

 

– За рівнем прибутку центр вже давно знаходиться у “вищому ешелоні” – це рівень великих компаній. Фінансовий план підприємства затверджується Кабінетом Міністрів України. Щороку підприємство має прибуток більш як 50 млн. грн. Центр є членом Міжнародного союзу електрозв’язку (ITU), а також членом Європейського інституту сертифікації та стандартизації (ETSI).

 

– Напевне, таких успіхів не вдалося досягнути без кадрового потенціалу?

 

– На підприємстві нині працюють два доктори технічних наук, 12 кандидатів технічних наук. У нас є окреме науково-дослідне управління, центр виступає замовником науково-дослідних робіт, сам такі роботи проводить.

 

– Павле Васильовичу, повернемося до нововведень на ринку мобільного зв’язку. В Україні вже кілька днів діють нові правила, що регулюють ввезення і порядок реалізації мобільних телефонів. Чого варто чекати простим покупцям або власникам телефонних апаратів?

 

– Безумовно, ця тема актуальна. Нині в Україні зареєстровано понад 50 млн. користувачів мобільних телефонів, багато з них цікавляться ринком і його правилами, додайте до цієї кількості продавців телефонів.

Тепер про суть нововведень. Ще 5 лютого Нацкомісія з питань регулювання зв’язку ухвалила рішення про створення реєстру легально завезених телефонів. Тепер імпортери протягом 10 днів після ввезення партії мобільних телефонів будуть зобов’язані надавати нашому центру інформацію про їх IMEI-коди (унікальний ідентифікаційний код телефону, який присвоюється на заводі і при кожному включенні передається у мережу мобільного оператора). Зазвичай він складається з 15 цифр і вказується на наклейці під акумулятором телефону.

 

– Що принципово нового у цьому положенні?

 

– Нагадаю, що нині на настійне прохання ринку ми відмовилися від маркування. Це було раніше, коли кожний мобільний телефон, що завозився, мав бути маркірувальний спеціальним захисним елементом. Від такої складної процедури ми відмовилися і перейшли на абсолютно новий, абсолютно конкурентний режим, коли контроль над використанням радіоелектронних засобів проводиться з використанням ІМЕІ. Таким чином, значно спрощується процедура ввезення. Тепер імпортери передають нам перелік цих кодів з підтвердженням легальності завезення їх в Україну і можуть їх реалізовувати на ринку.

 

– Ви виключаєте зловживання?

 

– Для того, щоб їх уникнути, ми домовилися з усіма гравцями ринку, передусім з виробниками, що тепер і вони контролюватимуть завезення телефонних мобільних апаратів. Сьогодні ми ухвалили рішення про так зване авторизоване постачання. Інакше кажучи, нині контроль ринку і відповідальність за нього ми поділили з виробниками і постачальниками мобільних телефонів. Виробник гарантує, що на український ринок поставлятиметься лише легітимна і сертифікована для нашої країни техніка (придатна і безпечна для використання). Виробник або сам завозить апарати і розмитнює їх на території України, або делегує такі права партнерам, про які повідомляє нам.

Окрім цього, існує і соціальний аспект нововведення. Новий механізм дасть змогу значною мірою краще зайнятися питаннями захисту прав громадян. У цьому контексті йдеться не лише про безпечну продукцію, а й про попередження крадіжки телефонів. Офіційна статистика МВС України свідчить про сотні тисяч апаратів, викрадених у законних власників. Ця цифра лише за кількістю офіційних заяв, я думаю, що реальна цифра набагато більша.

 

– Ви вважаєте, що цю проблему можна вирішити?

 

– У даному випадку виходи два: або зробити всіх людей багатими, або не дати злодіям можливості заробити на вкраденому. Ми вибрали останній варіант: створили механізм, який дасть змогу оператору після підтвердження, що апарат був викрадений, виключити його з обслуговування. Такий обов’язок оператора викладений у нових ліцензійних умовах. У разі збігу коду ІМЕІ з номером викраденого телефону апарат не обслуговується. Таку інформацію оператору ми надаватимемо після повідомлення від працівників правоохоронних органів, зробленого на основі заяви громадян про факт крадіжки. Сенс красти пропадає. Досить помістити номер викраденого телефону у “чорний список”, і оператор відразу, отримавши інформацію, заносить його у свою базу і припиняє обслуговування.

 

– Ви розповіли про процедуру реєстрації телефонів, що завозяться, а що робити з тими 50 мільйонами, якими вже користуються наші громадяни?

 

– Питання дуже серйозне. Ми передбачили терміни, згідно з якими оператори мобільного зв’язку повинні надати списки кодів. Це і буде точкою відліку, своєрідною амністією на всі телефони завезені раніше.

 

– Скільки часу знадобиться, щоб створити таку базу?

 

– Ми заздалегідь передбачили це і провели дуже складну і дорогу роботу по створенню бази даних. Вона вже існує. Розроблена програма надає можливість використовувати зручний механізм. Будь-який покупець має можливість перевірки легітимность телефону під час покупки апарата. Він має право це зробити шляхом відправлення SMS-повідомлення на певний номер і отримання відповіді, або через Інтернет. Ми вимагаємо, щоб усі продавці мобільних апаратів мали можливість виходу в Інтернет. Усі ці параметри закладені, і ми, фактично, з 15 квітня запускаємо систему у дослідну експлуатацію.

 

– Скажіть, який бюджет проекту?

 

– Ми не взяли жодної копійки з державної скарбниці. Вартість цієї унікальної системи не один мільйон гривень, вона досить дорога. Ми свідомо пішли на такі витрати, оскільки є державним підприємством, і на нас покладені певні функції. Одним з основних є захист прав споживача. Іншими словами, якщо держава створила механізми сертифікації електронних засобів зв’язку, їх розмитнення і продаж, вона повинна гарантувати права громадян на доступ до безпечної, сучасної та законної продукції. Говорячи простою мовою, функція держави – створити механізм, що дає змогу громадянинові не бути обдуреним, і не постраждати.

 

– За умов кризи, Ви напевне прораховували і економічний ефект нововведення?

 

– Безумовно. Давайте підрахуємо. Згідно з даними ринку, 2007 року в Україні було продано 8,5 млн., 2008 року – 7,9 млн. мобільних телефонів. При цьому згідно з даними Українського державного центру радіочастот, дозвіл на продаж оформлено лише на 720 тис. телефонів у 2007-у і на 1,3 млн. у 2008-у роках, що становить 8,5% і 16,5% від загального обсягу продажу. Зростання кількості дозволів минулого року пов’язане саме із запровадженням положення про маркування телефонів. Збитки держави підрахувати не важко. Із запровадженням нового положення економічний ефект очевидний.

Start typing and press Enter to search