Відповідно до вимог Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" та з метою правового врегулювання діяльності Національної ради у сфері ліцензування каналів мовлення для встановлення єдиного порядку ліцензування Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про порядок ліцензування каналів мовлення (додається).
2. Начальнику управління законодавчого забезпечення діяльності телерадіоорганізацій Сипливому Ю. М. забезпечити подання Положення про порядок ліцензування каналів мовлення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на першого заступника голови Національної ради Потураєва М. Р.
Голова Національної ради Б. І. Холод
Відповідальний секретар Ю. О. Плаксюк
ПОГОДЖЕНО:
Державний комітет України
з питань регуляторної політики і підприємництва
С. І. Третьяков
Антимонопольний комітет України
О. Л. Завада
ПОЛОЖЕННЯ про порядок ліцензування каналів мовлення
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Це Положення розроблено відповідно до Законів України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення", "Про телебачення і радіомовлення", "Про зв'язок", "Про радіочастотний ресурс", "Про підприємства в Україні", "Про підприємництво" і визначає порядок надання та ліцензування каналів мовлення, розгляду заяв телерадіоорганізацій та видачі їм ліцензій на право користування ефірними, кабельними, ефірно-кабельними, проводовими, супутниковими каналами мовлення та іншими електронними засобами мовлення, переоформлення ліцензій, видачі дублікатів, установлює порядок діяльності апарату Національної ради щодо забезпечення своєчасного й об'єктивного розгляду заяв та ліцензійних документів телерадіоорганізацій, належної й повної їх підготовки до засідань Національної ради.
1.2. Національна рада є єдиним державним органом, що здійснює видачу ліцензій телерадіоорганізаціям на право користування каналами мовлення, встановлює порядок, умови, процедуру ліцензування, а також згідно з чинним законодавством має право залишати заяви телерадіоорганізацій без розгляду або відмовляти їм у видачі ліцензії.
1.3. Ліцензія є єдиним документом (письмовим дозволом), що надає право її власнику використовувати наданий канал мовлення протягом установленого рішенням Національної ради строку за умови бездоганного дотримання зазначених у ліцензії програмно-технічних вимог і який дозволяє здійснювати трансляцію телерадіопрограм.
1.4. Метою ліцензування є регулювання діяльності телерадіоорганізацій відповідно до вимог Закону України "Про телебачення і радіомовлення".
1.5. За видачу ліцензії на право користування каналами мовлення телерадіоорганізація сплачує грошовий збір згідно зі статтею 18 Закону України "Про телебачення і радіомовлення".
На час процедури ліцензування користування нормативними документами, інформаційними даними, бланками заяв ліцензування, іншими інформаційно-довідковими матеріалами Національної ради здійснюється телерадіоорганізаціями на безоплатній основі.
1.6. Усі витрати, пов'язані з участю заявників у підготовці пілотних телерадіопередач, соціологічних досліджень, програмних проектів, тестів, телерадіоорганізації беруть на себе.
2. ПОРЯДОК РОЗГЛЯДУ ЗАЯВ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЛІЦЕНЗІЇ
2.1. Видача ліцензій на право користування каналами мовлення здійснюється на конкурсній основі. Конкурсний відбір оголошується і проводиться виключно Національною радою. Для участі в конкурсному відборі подається заява за встановленою формою (додаток 1). Порядок проведення конкурсного відбору на право користування каналами мовлення визначається Положенням про умови конкурсу на отримання ліцензії.
2.2. Для отримання ліцензії на право користування каналами мовлення телерадіоорганізація, її засновник або вповноважений ним орган подає заяву до Національної ради за встановленою формою (додаток 2).
У заяві повинні міститися такі дані:
- відомості про засновника (для юридичної особи - назва, юридична адреса, банківські реквізити, а для фізичної особи - прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, громадянство, адреса);
- назва телерадіоорганізації, її реквізити, відомості про керівника (прізвище, ім'я, по батькові, назва посади) та інші вихідні дані (логотип, позивні, емблеми тощо);
- місцезнаходження створюваної телерадіоорганізації (адреса);
- програмна концепція телерадіоорганізації. Зміст програмної концепції подається на окремому аркуші, де викладаються аргументи щодо наявності інформаційного мовлення, виробництва власних програм і програм українського виробництва, мови програм, урахування інтересів телеглядачів і слухачів, поширення соціальних пріоритетів національної культури тощо;
- мова (мови), якою (якими) вестимуться передачі;
- територія, на яку передбачається розповсюдження програм чи передач;
- передбачувана аудиторія мовлення;
- періодичність, час та обсяги мовлення (в тому числі виробництво власних передач);
- вид мовлення (телевізійне, звукове, телетекст, інше);
- спосіб розповсюдження програм (ефірний, кабельний, ефірно-кабельний, проводовий, супутниковий та інші);
- місцезнаходження, частота (частоти) та потужність передавача (передавачів).
2.3. До заяви додаються копії затверджених у встановленому порядку статутних документів телерадіоорганізації.
2.4. У разі наявності розгалуженої мережі мовлення, значної кількості передавачів, інших вихідних даних телерадіоорганізація вносить їх на окремих бланках як додаток до заяви.
2.5. Заява телерадіоорганізації на отримання ліцензії реєструється відповідним підрозділом Національної ради за умови її повної відповідності цьому Положенню.
2.6. У разі невідповідності заяви телерадіоорганізації на отримання ліцензії вимогам пункту 2.2, інших документів - вимогам пункту 2.3 розділу 2 цього Положення Національна рада залишає заяву без розгляду, про що заявник повідомляється у письмовій формі.
2.7. Згідно зі ст. 14 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" подання заяв до Національної ради та ліцензійних документів дозволяється виключно телерадіоорганізації, її засновнику або вповноваженому ним органу.
3. ВИДАЧА ЛІЦЕНЗІЇ ТА СТРОК ЇЇ ДІЇ
3.1. Ліцензія на право користування каналами мовлення видається за встановленою формою (додаток 3) і є документом суворої звітності, який має необхідні ступені захисту.
3.2. Ліцензія на право користування каналом мовлення видається не пізніше ніж у 10-денний строк після прийняття рішення Національною радою за умови сплати грошового збору.
У разі несплати у місячний термін грошового збору телерадіоорганізацією Національна рада відміняє своє рішення про видачу ліцензії і оголошує конкурс повторно.
3.3. Ліцензія на право користування каналами мовлення видається на засіданні Національної ради керівнику телерадіоорганізації, її засновнику або уповноваженому ним представнику на підставі письмового доручення.
3.4. Передача ліцензії іншим юридичним і фізичним особам забороняється.
3.5. Строк дії ліцензії на право користування каналами мовлення встановлюється рішенням Національної ради згідно з заявою телерадіоорганізації, але не менш як на 5 років - для цілей ефірного мовлення і 10 років - для цілей кабельного (проводового) мовлення.
Після закінчення цього строку ліцензія втрачає чинність.
4. ПЕРЕОФОРМЛЕННЯ ЛІЦЕНЗІЇ
4.1. Ліцензія на право користування каналами мовлення підлягає переоформленню в разі наявності таких змін у діяльності телерадіоорганізації:
- зміна місцезнаходження;
- зміна найменування юридичної особи (реорганізація);
- зміна інших відомостей, зазначених у ліцензії на право користування каналами мовлення.
4.2. Для переоформлення ліцензії керівник телерадіоорганізації, у разі наявності зазначених змін, зобов'язаний у 10-денний строк з дня настання однієї із зазначених змін подати заяву до Національної ради про переоформлення ліцензії за встановленою формою (додаток 4).
До заяви в обов'язковому порядку додаються документи, що підтверджують зазначені зміни.
Переоформлення ліцензії здійснюється протягом 30 днів з дня подання заяви разом з відповідними документами, у порядку, встановленому для її видачі.
До завершення цього переоформлення діє раніше видана ліцензія.
4.3. Переоформлена ліцензія оформляється на новому бланку і скріплюється підписом голови Національної ради, а у його відсутність - особою, яка має на це відповідні повноваження.
4.4. У разі прострочення телерадіоорганізацією терміну подання заяви про відповідне переоформлення ліцензія на право користування каналами мовлення підлягає оформленню в порядку, встановленому чинним законодавством для її видачі.
4.5. При видачі нового бланка ліцензії після переоформлення попередній бланк ліцензії вилучається.
5. ЗАЛИШЕННЯ ЗАЯВИ ПРО ВИДАЧУ ЛІЦЕНЗІЇ БЕЗ РОЗГЛЯДУ
5.1. Заява про видачу (продовження) ліцензії на право користування каналами мовлення залишається без розгляду у відповідності до вимог ст. 15 Закону України "Про телебачення і радіомовлення".
5.2. Рішення Національної ради про відмову розгляду заяви телерадіоорганізації для видачі ліцензії на право користування каналами мовлення видається заявнику в письмовій формі протягом 30 днів з дня одержання заяви про видачу ліцензії із зазначенням підстав відмови.
5.3. Після усунення причин, що були підставою для винесення рішення про залишення заяви без розгляду у відповідності до ст. 15 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", вона розглядається повторно.
6. ВІДМОВА У ВИДАЧІ ЛІЦЕНЗІЇ НА ПРАВО КОРИСТУВАННЯ КАНАЛАМИ МОВЛЕННЯ
6.1. Національна рада має право відмовити телерадіоорганізації у видачі ліцензії на право користування каналами мовлення у відповідності до ст. 16 Закону України "Про телебачення і радіомовлення".
6.2. У разі усунення в заяві та ліцензійних документах зауважень до завершення місячного строку, відведеного для розгляду заяви, Національна рада повторно виносить на розгляд питання про видачу ліцензії в установленому законодавством порядку.
6.3. Відмова у видачі ліцензії телерадіоорганізації приймається рішенням Національної ради і надсилається заявникові в письмовій формі із зазначенням підстав відмови.
7. ПОЗБАВЛЕННЯ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ТИМЧАСОВЕ ПРИЗУПИНЕННЯ ЇЇ ДІЇ
7.1. Національна рада позбавляє телерадіоорганізацію ліцензії або тимчасово зупиняє її дію відповідно до вимог статей 19, 46 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", статті 32 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення".
7.2. У разі своєчасного усунення порушень, що призвели до тимчасового зупинення дій ліцензії, Національна рада приймає рішення про поновлення її дії із зазначенням строків початку мовлення.
Дане рішення направляється у відповідні державні органи.
Строки, протягом яких дію ліцензії телерадіоорганізації було призупинено, не дають підстав для продовження загального терміну дії ліцензії.
7.3. Позбавлення телерадіоорганізації ліцензії на право користування каналами мовлення можливе лише за рішенням суду після відміни рішення Національної ради про видачу ліцензії.
7.4. Рішення про призупинення дії ліцензії, визнання її недійсною у разі позбавлення телерадіоорганізації ліцензії надсилається до відповідних державних органів.
8. ДУБЛІКАТ ЛІЦЕНЗІЇ НА ПРАВО КОРИСТУВАННЯ КАНАЛАМИ МОВЛЕННЯ
8.1. У разі втрати ліцензії, псування ліцензії, інших причин неможливості її використання, телерадіоорганізація зобов'язана у 10-денний термін з дня настання таких причин повідомляти про це Національну раду у заяві про видачу дубліката ліцензії за встановленою формою (додаток 5).
8.2. Розгляд заяви телерадіоорганізації щодо видачі дубліката ліцензії здійснюється Національною радою протягом 30 днів у порядку, встановленому пунктом 4.2 цього Положення.
8.3. Після прийняття рішення Національної ради про видачу дубліката ліцензії бланк ліцензії видається протягом 10 днів.
До закінчення строку видачі дубліката ліцензії діє раніше прийняте рішення Національної ради про видачу основної ліцензії, яке підтверджується завіреним витягом з протоколу даного рішення.
8.4. На бланку ліцензії праворуч у кутку ставиться штамп "Дублікат" і дата видачі.
Інші дані основної ліцензії переносяться без змін до дубліката, у тому числі початок і кінцевий термін дії ліцензії, підпис голови Національної ради, дата набрання ліцензією чинності.
8.5. Сплата коштів телерадіоорганізацією за видачу дубліката ліцензії здійснюється у відповідності до ст. 18 Закону України "Про телебачення і радіомовлення".
8.6. У разі прострочення телерадіоорганізацією терміну подання заяви про видачу дубліката ліцензії на право користування каналами мовлення заява підлягає розгляду й оформленню у порядку, встановленому чинним законодавством для її видачі.
8.7. У рішенні Національної ради про відмову телерадіоорганізації у видачі дубліката ліцензії у письмовій формі зазначаються підстави такої відмови і рішення видається заявникові у 10-денний термін після розгляду заяви.
9. ЛІЦЕНЗІЙНА СЛУЖБА ТА РОЗГЛЯД ЗАЯВ І ЛІЦЕНЗІЙНИХ ДОКУМЕНТІВ ТЕЛЕРАДІООРГАНІЗАЦІЙ
9.1. Усі заяви телерадіоорганізацій щодо отримання ліцензії на право користування каналами мовлення, участі в конкурсному відборі, видачі ліцензії, переоформленні ліцензії, видачі дубліката ліцензії розглядаються відповідними службами Національної ради після їх реєстрації.
9.2. Ліцензійна служба у відповідності до Регламенту Національної ради визначає порядок проходження заявних документів через головні служби Національної ради і несе повну відповідальність за їхнє збереження та своєчасний розгляд Національною радою.
9.3. Ліцензійна служба здійснює консультації щодо змісту заявних документів чи приймає зміни та доповнення до них лише за умови присутності керівника телерадіоорганізації, її засновника або уповноваженої ним особи, але не правомірна самостійно вносити в них будь-які зміни.
9.4. Після прийняття рішення Національної ради про видачу ліцензії ліцензійна служба зазначає всі розглянуті телерадіоорганізації, щодо яких прийнято позитивне рішення, у книзі обліку і відповідає за діловодство (справу) кожної телерадіоорганізації.
Кожна справа має подвійну нумерацію - порядковий номер справи та реєстраційний номер ліцензії.
Кожна справа має два розділи: розділ I - всі матеріали, накопичені в ході ліцензування телерадіоорганізації (переоформлення або видачі дубліката ліцензії), і розділ II - відомості про саму телерадіоорганізацію стосовно її діяльності за весь період чинності ліцензії.
9.5. Ліцензійні справи телерадіоорганізацій, які розглянуті на засіданні Національної ради і щодо них прийняті позитивні рішення, передаються до Державного реєстру телерадіоорганізацій, а їх копії зберігаються у ліцензійній службі.
9.6. Ліцензійна служба не має права самостійно залишити без розгляду, повертати або відхиляти заявні документи телерадіоорганізацій, оформлені належним чином, без рішення Національної ради.
Порядок роботи ліцензійної служби здійснюється у відповідності до регламенту Національної ради.
10. ПОРЯДОК ВРУЧЕННЯ ЛІЦЕНЗІЙ НА ПРАВО КОРИСТУВАННЯ КАНАЛАМИ МОВЛЕННЯ
10.1. Ліцензія Національної ради на право користування каналами мовлення видається керівнику телерадіоорганізації, її засновнику або уповноваженій ним особі у відповідності до чинного законодавства виключно на засіданні Національної ради.
10.2. Переоформлена ліцензія, дублікат ліцензії видається на засіданні Національної ради або на підставі рішення Національної ради Головою ради чи керівниками, які ним уповноважені.
10.3. У відповідності до Регламенту Національної ради не допускається видача копій ліцензій, переоформлених ліцензій чи дублікатів ліцензій на вимогу телерадіоорганізацій без рішення Національної ради, а також копій протоколів рішень Національної ради про видачу ліцензій.
11. ЗБЕРІГАННЯ ЛІЦЕНЗІЇ НА ПРАВО КОРИСТУВАННЯ КАНАЛАМИ МОВЛЕННЯ
11.1. Ліцензія Національної ради є єдиною підставою для початку мовлення та користування каналами мовлення виключно для тієї телерадіоорганізації, на ім'я якої вона була видана.
11.2. Зберігається ліцензія на право користування мовлення в керівника телерадіоорганізації або у засновника.
11.3. Ліцензія Національної ради на право користування каналами мовлення є документом суворої звітності й надається лише на вимогу Національної ради згідно з її рішенням, рішенням інших державних установ при наявності в них на це повноважень.
11.4. Національна рада несе повну відповідальність за неналежні умови ліцензійної діяльності телерадіоорганізації, якщо їй створюються перешкоди з незалежних від неї причин.
11.5. Телерадіоорганізація може оскаржити будь-яке рішення Національної ради щодо забезпечення виконання умов даного Положення або дії працівників її апарату в судовому порядку.
Додатки 1- 5 до Положення про порядок ліцензування каналів мовлення
Файл Microsoft Word (15K)
Начальник управління
законодавчого забезпечення діяльності ТРО
Ю. М. Сипливий