Що потрібно знати, щоб куплений вами мобільний телефон прослужив достатньо довго? Чи можна ввезти телефон з-за кордону, щоб користуватися ним в Україні? Чим, нарешті, продиктовано необхідність введення нового порядку ввезення та реалізації радіоелектронних засобів? Ці та інші запитання стали актуальними для більшості користувачів послугами мобільного зв’язку після того, як Український державний центр радіочастот (або коротко „Укрчастотнагляд”) завершив формування бази даних кодів ІМЕІ і таким чином знайшов можливість зробити ринок мобільного зв’язку більш прозорим.

 

Що ж таке ІМЕІ? IMEI (International Mobile Equipment Identifier – міжнародний ідентифікатор мобільного обладнання) – це п’ятнадцятизначне число, яке є унікальним для кожного мобільного телефону. Код встановлюється заводом-виробником при виготовленні апарата і служить для точної та повної ідентифікації телефону в мережах GSM та UMTS.

 

Він включає інформацію щодо походження телефону, його моделі, порядкового номера пристрою. IMEI може використовуватись для підтвердження права легально використовувати телефон на території країни, а також для припинення обслуговування крадених телефонів в мережах операторів.

 

Код знаходиться в пам’яті телефона. Щоб дізнатись IMEI телефону, достатньо набрати на клавіатурі *#06# і код з’явиться на його клавіатурі. Також цей код можна побачити на фірмовій етикетці, що розміщена на корпусі телефону, під акумулятором, а також у гарантійному талоні та на упаковці телефону.

 

Про те, що зміниться тепер для користувачів мобільного зв’язку, розповів начальник Українського державного центру радіочастот Павло Слободянюк.

 

– Чому виникла потреба вводити нові правила ввезення радіоелектронних засобів?

 

– Необхідність дуже проста: ми хочемо забезпечити пересічного громадянина України можливістю використовувати якісні, сертифіковані, безпечні вироби. При цьому ми прагнемо, щоб держава отримувала ті кошти, які їй повинні сплатити виробники, імпортери…

 

– Які нормативні акти регламентують нововведення?

 

– Імпортери, які ввозять мобільні апарати і будь-які інші радіоелектронні засоби на територію України, мають отримати наш дозвіл. Це визначено законом України „Про радіочастотний ресурс України”, який діє з 2004 року. Є також підзаконні акти, які набули чинності в березні 2009 року – положення про надання дозволів на ввезення з-за кордону в Україну радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв і положення про порядок реалізації радіоелектронних засобів і випромінювальних пристроїв.

 

На сьогоднішній день ми знайшли сучасний, простий і зрозумілий спосіб, який дозволяє забезпечити виконання вимог закону. Саме для цього розроблено автоматизовану інформаційну ситему обліку мобільних терміналів на території України, складовою якої є база даних кодів ІМЕІ.

 

– Що потрібно знати, щоб не придбати телефон невідомого походження?

 

–Треба під час купівлі мобільного апарату перевіряти наявність його коду ІМЕІ в базі даних Українського державного центру радіочастот. Це можливо зробити за допомогою відправки СМС на короткий номер 307 або через інтернет на нашому сайті за адресою www.ucrf.gov.ua/uk/imei_base. Це абсолютно безкоштовна послуга.

 

– Тобто, перше СМС, яке має відправити людина при купівлі телефону, має бути номер 307?

 

– Я би сказав точніше – до того, як купити телефон, людина має перевірити апарат, відправити СМС і отримати відповідь про те, що апарат знаходиться в „білому” списку. Якщо покупець цього не зробить – у подальшому можуть виникнути проблеми.

 

– Як на практиці має виглядати ця процедура?

 

– Під час вибору телефону в магазині треба запитати продавця, чи можна перевірити наявність коду ІМЕІ апарату в базі даних УДЦР. У будь-якого продавця для цього має бути СІМ-картка. Після ввімкнення апарата ви набираєте на клавіатурі *#06#, і на екрані бачите 15 цифр коду ІМЕІ. Цей код потрібно звірити з кодами на корпусі телефону та упаковці. Якщо вони співпадають, код потрібно відправити СМС на номер 307. За декілька секунд вам надходить повідомлення, чи є цей код ІМЕІ в білому списку бази даних Українського державного центру радіочастот. Якщо так, то жодних проблем з використанням надалі телефону в мережах операторів зв’язку через це у вас не виникне.

 

– Якими мають бути дії операторів мобільного зв’язку після отримання повідомлення про сумнівний статус телефону?

 

– Оператор має попередити абонента, що код ІМЕІ внесено до „сірого” списку. З дати цього попередження телефон буде обслуговуватися протягом трьох місяців. Якщо за три місяці абонент не доведе легальність походження телефону, апарат автоматично переходить до „чорного” списку і оператор більше його не обслуговуватиме.

 

– Чи всі телефони, які працювали в мережах мобільних операторів станом на 1 вересня, автоматично визнано легальними?

 

– Так. Тому їх наявність у базі кодів ІМЕІ можна не перевіряти.

 

– А в „чорному” списку зараз скільки телефонів?

 

– Жодного. До чорного списку потраплять ті апарати, про які є інформація, що вони вкрадені, а також апарати, власники яких протягом трьох місяців не змогли довести, що перебування їх телефонів у „сірому” списку є неправильним. Враховуючи те, що „сірі” списки ми сформували вперше у листопаді, то апарати, які знаходились в них, до „чорних” списків потраплятимуть тільки через три місяці. Також у листопаді розроблено порядок надання Міністерством внутрішніх справ України інформації про вкрадені апарати, після реєстрації якого в Мін’юсті України з’явиться можливість ефективно боротися з крадіжками мобільних телефонів.

Start typing and press Enter to search