Антон ШУЛЬГА

Український державний центр радіочастот (або коротко «Укрчастотнагляд») сформував базу кодів ІМЕІ, яка нараховує майже 81 мільйонів записів. Цей крок фахівці називають вирішальним на шляху до забезпечення пересічного громадянина України можливістю використовувати якісні, сертифіковані, безпечні мобільні телефони.

Що ж таке ІМЕІ? IMEI (International Mobile Equipment Identifier –   міжнародний ідентифікатор мобільного обладнання) – це п’ятнадцятизначне число, яке є унікальним для кожного мобільного телефона. Код встановлюється заводом-виробником при виготовленні апарата і служить для точної та повної ідентифікації телефону в мережах GSM та UMTS.

IMEI включає інформацію щодо походження телефону, його моделі, порядкового номера пристрою. IMEI може використовуватись для підтвердження права легально використовувати телефон на території країни, а також для забезпечення непрацездатності крадених телефонів в мережах операторів.

Код записано в пам’яті телефону. Щоб дізнатись IMEI телефона, достатньо набрати на клавіатурі *#06#. Також цей номер можна побачити на наклейці під акумулятором телефону, в гарантійному талоні та на коробці з-під телефону.

Переважна більшість кодів ІМЕІ потрапила до «білого» списку, і жодних ускладнень для абонентів мобільного зв’язку через це не виникне. Власне, всі телефони, які були підключені до мереж операторів станом на 1 вересня 2009 року, визнано легальними.

Водночас біля 100 тисяч апаратів (це набагато менше одного відсотка від загальної кількості) перебувають у «сірому» списку. Якщо протягом трьох місяців власник такого засобу зв’язку не доведе законність його придбання, то телефон буде автоматично переведено до «чорного» списку і відключено від обслуговування в мережах усіх вітчизняних операторів мобільного зв’язку.

Як перевірити, чи перебуває ваш телефон у «білому» списку? «Це можливо зробити за допомогою відправлення СМС на номер 307 або через інтернет на нашому сайті за адресоюwww.ucrf.gov.ua/uk/imei_base. Це абсолютно безкоштовна послуга», – розповів начальник Українського державного центру радіочастот Павло Слободянюк.

Якщо після перевірки коду ІМЕІ ви виявили свій телефон у «сірому» списку, то маєте звернутися до «Укрчастотнагляду» або будь-якої його регіональної філії і довести, що придбали апарат у легальний спосіб.

Також доведеться звернутися до фахівців у разі, якщо один-два телефони ви везете з-за кордону. Такі засоби зв’язку під час перетину кордону обов’язково треба внести до митної декларації.

«Далі ви на території України звертаєтесь або до нашого центру, або до будь-якої регіональної філії «Укрчастотнагляду», які є в усіх обласних центрах, надаєте оригінал цієї митної декларації та копії першої сторінки вашого закордонного паспорту і сторінки, де є штампи про те, що ви справді перетинали кордон. Цих двох документів та відповідної заяви нам достатньо, щоб ці коди ІМЕІ внести до нашої бази», –  розповів Павло Слободянюк.

Можуть виникнути проблеми і в тому разі, якщо ваш телефон піддавався перепрограмуванню поза межами сервісних центрів виробників мобільних засобів зв’язку. Втім, технологічно це все більш складний процес, переконує начальник Українського державного центру радіочастот. «Усі провідні виробники  створюють такі апарати, які не дозволяють робити перепрошивку ІМЕІ, це вже на рівні мікросхеми. Зробити зовні це неможливо, а якщо й можливо, то це вносить такі зміни до  телефону, що він перестає працювати. У більшості випадків можливість перепрограмування стосується недорогих апаратів маловідомих виробників», – стверджує Павло Слободянюк.

Що станеться, якщо телефон перебуває в «сірому» списку? Власник такого засобу отримає (або вже отримав) відповідне повідомлення від оператора мобільного зв’язку. Якщо проблему не буде розв’язано протягом трьох місяців, то користування таким телефоном на території України стане неможливим.

До речі, в «чорному» списку поки що немає жодного телефону. «До цього списку потрапляють апарати, про які є інформація, що вони вкрадені, а також ті апарати, власники яких протягом трьох місяців не змогли довести, що їх перебування у «сірому» списку неправильне. Враховуючи те, що ми «сірі» списки сформували вперше в листопаді, такі апарати в «чорному» з’являться тільки через три місяці. Також у листопаді підписано порядок надання Міністерством внутрішніх справ інформації про вкрадені апарати», – повідомив начальник Українського державного центру радіочастот Павло Слободянюк.

Використання коду ІМЕІ позбавить сенсу крадіжки мобільних телефонів. І справді — навіщо красти, якщо користуватися таким засобом зв’язку буде нереально? Громадянин, у якого вкрали телефон, має звернутися до міліції, правоохоронці повідомлять про це фахівцям «Укрчастотнагляду» і апарат буде відключено від обслуговування. Це також має змінити психологію покупців: краще купити телефон там, де наявність коду ІМЕІ в «білому» списку можна буде перевірити.

Start typing and press Enter to search