З впровадженням новітніх технологій в галузі телекомунікацій певних змін зазнає й застосування шахрайських способів при наданні телекомунікаційних послуг. Сутність протиправних дій полягає в незаконному направленні вхідних міжнародних дзвінків на мережі операторів мобільного та фіксованого зв’язку в обхід існуючого порядку проходження міжнародних викликів. При цьому міжнародні виклики підмінюються на внутрішньо мережеві. Видаючи дорогий дзвінок із-за кордону за дзвінок між абонентами однієї мережі, вартість якого в десятки разів нижча, шахраї отримують прибуток від надання послуг міжнародного зв’язку. У багатьох країнах світу цей вид шахрайства отримав назву „рефайл”. Боротьбу з цим ведуть на державному рівні.

Послуга з надання міжнародних дзвінків є високорентабельним видом телекомунікаційних послуг. Вона передбачає наявність спеціальної ліцензії і її здійснюють не більше 10 найбільших операторів країни, оскільки це потребує значних витрат на обладнання та розвиток мережі. Звичайно, що оператори телекомунікацій України мають дуже високі втрати та збитки від діяльності шахраїв, які, минаючи обладнання операторів, направляють міжнародні дзвінки безпосередньо абонентам.

Побічним ефектом рефайлу також є незаконне втручання в мережі електрозв’язку, що може призвести до порушення нормального функціонування АТС та втрати оброблюваної клієнтської інформації.

Керівництво галузі, СБУ та МВС України добре розуміють, яку небезпеку несуть такі шахрайські дії та зрощення протиправних схем з кіберзлочинністю, а тому високо оцінюють сприяння Українського державного центру радіочастот у припиненні несанкціонованого втручання в мережі електрозв’язку.

Виходячи з цього, одним з основних завдань, що покладається на фахівців УДЦР за певним дорученням НКРЗІ, є, відповідно до укладених договорів із операторами телекомунікацій, проведення вимірювань їх мереж з метою виявлення порушень порядку маршрутизації трафіку, а також їх припинення у взаємодії з відповідними операторами та правоохоронними органами. Саме це і не дає шахраям можливості реалізувати злочинні наміри.

Тільки протягом 2012 року фахівці УДЦР брали участь у 54 подібних спільних заходах з правоохоронними органами. Дії проводилися на всій території України, а іноді й у кількох областях одночасно. За підсумками роботи порушено 11 кримінальних справ за ст. 361 Кримінального кодексу України, при цьому в 9 випадках у шахраїв вилучене телекомунікаційне обладнання, що використовувалося в протиправних діях.

Треба відзначити, що й шахраї, застосовуючи новітні технології, постійно вдосконалюють методи протиправної діяльності, а також роблять все для того, щоб відповідним чином ускладнити виявлення розроблених ними незаконних схем.

Разом з тим, завдяки високій професійній майстерності фахівців УДЦР, їх оснащенню сучасним технічним обладнанням, а також завдяки чітким діям та мобільності правоохоронних органів, протягом 2012 року розкриті нові механізми злочинної діяльності. При цьому, встановлено такі шахрайські схеми, за допомогою яких управління певними сегментами мережі здійснювалося із-за кордону. Що важливо, використовувалися й захищені канали зв’язку.

Ось деякі приклади. Так, за результатами спільних заходів управління СБУ у Львівській області та Львівської філії УДЦР порушено кримінальну справу та розпочато досудове слідство щодо одного з мешканців міста Львова. Він, не являючись оператором телекомунікацій та не маючи відповідної ліцензії на здійснення діяльності, встановив та налаштував обладнання, із застосуванням якого здійснював несанкціоноване втручання в мережу ПрАТ „МТС Україна”. Це призвело до спотворення процесу обробки інформації в обліках міжнародного трафіку операторами телекомунікаційної мережі загального користування України.

Спільними зусиллями фахівців Харківської філії та представників обласного управління СБУ задокументоване порушення та вилучене обладнання у мешканця Харкова, який, за допомогою ноутбука та GSM-модемів брав участь у процесі надання послуг міжнародного телефонного зв’язку, використовуючи SIM-карти оператора ПрАТ „МТС України”.

Подібні факти, що завершилися заведенням кримінальних справ, були також виявлені у Києві, Севастополі, Запоріжжі, Полтаві та Хмельницькому.

Робота, спрямована на за захист економічних інтересів держави від всіх видів шахрайства в телекомунікаційних мережах, триває.

Порушникам, як би вони не маскувалися, відповідати за скоєне доведеться.

Start typing and press Enter to search