За повідомленням НКРЗ, на засіданні Комісії, що відбулося 1 вересня, розглянуто стан та подальший розвиток автоматизованої інформаційної системи обліку мобільних терміналів на території України (АІСОМТУ), у складі якої УДЦР веде узагальнену базу даних кодів ІМЕІ мобільних терміналів. Дана система запроваджується головним чином з метою захисту прав споживачів мобільних послуг та насичення ринку якісними радіоелектронними пристроями, дозволеними для застосування в Україні.

 

Як свідчать результати ввезення з-за кордону радіоелектронних засобів (РЕЗ), у 2011 році обсяги ввезення терміналів та, відповідно, надходжень до держбюджету коштів за рахунок цієї статті митних платежів знизилися. Крім економічних причин і певного надлишкового обсягу мобільних телефонів на ринку, на це скорочення суттєво вплинув і фактор незавершення регуляторних процедур. Наразі в Україні відсутні норми законодавства щодо обов’язкового відключення терміналів, походження яких в Україні не підтверджено. Це призводить до затримки остаточного впровадження АІСОМТУ та запровадження норм регулювання НКРЗ, передбачених відповідними рішеннями та нормативними документами.

 

Після введення у промислову експлуатацію третьої черги АІСОМТУ завершено побудову системи синхронізації бази даних кодів ІМЕІ та EIR операторів мобільного зв’язку, яка дозволяє здійснювати автоматизований обмін списками кодів ІМЕІ між обладнанням мереж операторів мобільного зв’язку та базою даних системи. Здійснюється автоматизована передача даних до системи „Електронна митниця” Держмитслужби України для надання електронних дозвільних документів (дозволів на ввезення з цифровими підписом та печаткою). А Держмитслужба в автоматичному режимі надає витяги з митних декларацій, оформлені на підставі відповідних дозволів на ввезення РЕЗ. Це нововведення перекрило канал подання на реєстрацію до системи кодів ІМЕІ за сфальсифікованими митними документами.

 

Такий комплексний підхід призвів до недопущення надходжень на український ринок неякісних та недозволених до застосування в Україні мобільних терміналів. Посилився захист прав споживачів мобільних терміналів, які можуть здійснити перевірку коду ІМЕІ на веб-сайті УДЦР та через SMS-повідомлення на номер 307. У результаті законного ввезення з-за кордону через митницю забезпечено додаткові митні надходження до держбюджету, які склали у 2009 році понад 534 млн. грн., у 2010 – понад 1258 млн. грн., а за 7 місяців 2011 року (за попередніми підрахунками) – біля 497 млн. грн.

 

Аби посилити регулювання на ринку ввезення РЕЗ та прискорити подальший розвиток системи обліку мобільних терміналів, НКРЗ докладе зусиль щодо вирішення на законодавчому рівні процедури відключення операторами терміналів, коди ІМЕІ яких знаходяться у «чорному списку» узагальненої бази даних. Потребує також остаточного вирішення порядок внесення кодів ІМЕІ викрадених мобільних телефонів до «чорного списку» та питання обслуговування операторами лише терміналів «білого списку», дозволених до використання в Україні.

 

Комісія схвалила напрямок розвитку та впровадження ІІІ черги ІСОМТ у 2011-2012 роках.

Start typing and press Enter to search