1378371003opytuvannia_«Чи потрібно відключати викрадені мобільні телефони?» – таке питання поставило одне з провідних вітчизняних Інтернет-видань перед відвідувачами власного ресурсу.

Своє ставлення до проблеми, пов’язаної із тим, щоб зобов’язати національних операторів мобільного зв’язку відключати термінали, що потрапили до «чорного» списку, на цей час висловили 1476 респондентів.

78,25 % з тих, хто брав участь в опитуванні, підтримують необхідність відключення викрадених мобільних телефонів і переконані в тому, що тоді красти телефони будуть менше.

Не бачать ніякого сенсу у застосуванні такої міри 12,47 % осіб, що проголосували.

І лише 9,28 % з тих, хто відгукнувся на звернення Інтернет-видання, заявили: «Мені байдуже, простіше купити новий».

Високий відсоток позитивних відповідей на поставлене питання, на наш погляд, красномовно свідчить про небайдуже ставлення переважної частини громадськості до такої важливої проблеми, як боротьба із крадіжками мобільних телефонів. Однак, позбавитися цього негативного явища у житті нашого суспільства тривалий час не вдається. Поставити надійний заслон телефонним грабіжникам заважає відсутність відповідних змін в Законі України «Про телекомунікації».

Черговою спробою вирішити проблему крадіжок мобільних телефонів є підготовлений народним депутатом Журавським В.С. проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про телекомунікації» щодо протидії незаконним заволодінням мобільними телефонами» (реєстраційний № 2913 від 23.04.2013). Але в документі, на наш погляд, не враховано значної кількості факторів, що пов’язані із ввезенням з-за кордону, реалізацією на українському ринку та застосуванням мобільних телефонів.

Найбільш повно, вважаємо, передбачає вирішувати проблеми як боротьби з крадіжками так і з ввезенням з-за кордону та подальшим застосуванням неякісних мобільних телефонів законопроект (реєстраційний № 9695), підготовлений народними депутатами України попереднього скликання Ю.М. Мороко та В.Т. Коржем раніше.

Однак розглянути важливий документ у Верховній Раді України не поспішають. Не вистачає, мабуть, політичної волі народних обранців та їх моральної відповідальності перед суспільством. Між іншим, в багатьох країнах світу цю проблему вже вдалося розв’язати. А наша держава, до речі, раніше за них вийшла на цей шлях. Тільки трохи забуксувала в дорозі. Інші ж країни успішно скористалися нашими напрацюваннями, оперативно в законодавчому порядку реалізували їх і вже з задоволенням відзначають – кількість крадіжок мобільних телефонів суттєво зменшилася, значно стабілізувалася і ситуація на ринку мобільних терміналів.

У зв’язку з цим, зрозумілим і виправданим є намагання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації вжити додаткових заходів щодо захисту українського ринку від не якісних, не дозволених до застосування і шкідливих для здоров’я споживачів мобільних телефонів. Таким чином НКРЗІ прагне забезпечити відповідну якість послуг мобільного зв’язку, розв’язати важливу соціальну проблему – зупинити крадіжки мобільних телефонів, а також припинити незаконне ввезення з-за кордону мобільних терміналів та їх реалізацію на українському ринку.

Власникам мобільних терміналів і тим, хто у будь-який спосіб привласнює чужі мобільні, вже давно треба усвідомити, що термінали, які потрапили до «чорного» списку, в тому числі й викрадені, згодом оператори обслуговувати не будуть. І поінформовані громадяни дуже обережно будуть підходити до купівлі мобільних телефонів, що вже були у вжитку.

Певною проблемою стане й гарантійне обслуговування в офіційних сервісних центрах. Там просто можуть відмовитись від ремонту «сірих» телефонів.

Отже й красти телефони не буде сенсу. А відтак й насильств, особливо до дітей, якими нерідко супроводжуються крадіжки, вдасться уникнути.

Ми вже не говоримо про те, що перепрошиті та виготовлені неофіційним (читай – підпільним або кустарним) виробником, не сертифіковані й незаконно ввезені мобільні телефони можуть бути не якісними и дуже небезпечними для здоров’я людини.

І ще одне. Відповідно до чинного законодавства, в Україні заборонена реалізація мобільних телефонів, коди ІМЕІ яких відсутні в узагальненій базі даних, яку веде Український державний центр радіочастот. Але дійсність доводить інше. Торгівля телефонами невідомого походження процвітає.

Як бачимо, проблем, пов’язаних з відсутністю певних доповнень до Закону України «Про телекомунікації», як кажуть, з головою. І поки ці проблеми не торкнулися ще когось з наших громадян, в тому числі й тих, хто знаходиться при владі, їх розв’язувати потрібно негайно.

Від легалізації ринку мобільних терміналів, наведення порядку в їх реалізації, експлуатації та обслуговуванні операторами виграють усі – й споживачі, й держава. Буде припинено постачання на український ринок і подальше використання неякісних мобільних телефонів. Більш надійним стане захист інтересів споживачів. Значно зростуть надходження до держбюджету.

Технічно й технологічно, як вже заявлялося, Український державний центр радіочастот та національні оператори мобільного зв’язку готові для відключення від мережі викрадених мобільних телефонів. Залишилося цей механізм тільки запустити.

Слово – за народними депутатами.

Start typing and press Enter to search