Що потрібно знати, щоб куплений вами мобільний телефон прослужив достатньо довго? Чи можна ввезти телефон з-за кордону, щоб користуватися ним в Україні? Чим продиктовано необхідність введення нового порядку ввезення та реалізації радіоелектронних засобів? Ці та інші запитання стали актуальними для більшості користувачів мобільного зв’язку після того, як Український державний центр радіочастот (або коротко «Укрчастотнагляд») завершив формування бази кодів ІМЕІ і таким чином знайшов можливість краще регулювати цей ринок.

Що ж таке ІМЕІ? ІМЕІ (International Mobile Equipment Identifier – міжнародний ідентифікатор мобільного обладнання) – це п’ятнадцятизначне число, яке є унікальним для кожного мобільного телефона. Код встановлюється заводом-виробником при виготовленні апарата і служить для точної та повної ідентифікації телефону в мережах GSM та UMTS.

ІМЕІ включає інформацію щодо походження телефону, його моделі, порядкового номера пристрою. ІМЕІ може використовуватись для підтвердження права легально використовувати телефон на території країни, а також для забезпечення непрацездатності крадених телефонів в мережах операторів.

Код записано в пам’яті телефона. Щоб дізнатись ІМЕІ телефона, достатньо набрати на клавіатурі *#06#. Також цей номер можна побачити на наклейці під акумулятором телефона, у гарантійному талоні та на коробці з-під телефону.

Про те, що зміниться тепер для користувачів мобільного зв’язку, розповів начальник Українського державного центру радіочастот Павло Слободянюк.

— Чому виникла потреба вводити нові правила ввезення радіоелектронних засобів?

— Насправді ці правила вже не такі й нові, вони вже рік працюють. Необхідність дуже проста: ми хочемо забезпечити пересічного громадянина України можливістю використовувати якісні, сертифіковані, безпечні вироби, При цьому ми прагнемо, щоб держава отримувала ті кошти, які їй повинні сплатити.

— Які законодавчі і підзаконні акти регламентують нововведення?

— Імпортери, які ввозять мобільні апарати і будь-які інші радіоелектронні засоби на територію України, мають отримати наш дозвіл. Це визначено законом України «Про радіочастотний ресурс України», який працює з 2004 року. Є також підзаконні акти, які набули чинності в березні 2009 року — положення про надання дозволів на ввезення з-за кордону в Україну радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв і порядок реалізації радіоелектронних засобів і випромінювальних пристроїв.

Протягом майже п’яти років ми шукали різні варіанти виконання вимог цього закону, приміром, маркування апаратів. Боротьба була дуже запекла, десятками наші рішення опротестовувалися в судах. Це не влаштовувало перш за все імпортерів, які вважали, що способи, які ми використовували раніше, дуже ускладнені.

На сьогоднішній день ми знайшли сучасний, простий і зрозумілий спосіб, щоб забезпечити виконання вимог закону. Саме для цього розроблено базу даних кодів ІМЕІ і ці положення.

— Наведіть характерні приклади введення такої системи за кордоном.

— Вся Західна Європа має узагальнений чорний список. Всі оператори співпрацюють зі спеціальною організацією, штаб-квартира якої знаходиться в Лондоні. Якщо телефон внесено до цього списку, такий апарат не обслуговується більшістю операторів Західної Європи. Подібні системи останнім часом введені у Латвії, Білорусі, розглядається питання введення такої системи в Росії. Наприклад, введення такого порядку в Індії спричинило відключення двох з половиною мільйонів телефонів.

— Яких результатів ви чекаєте від проведених заходів?

— Найголовніший з очікуваних результатів — забезпечення прав громадян, щоб людина, купуючи телефон у магазині, була захищена. Ми хочемо, щоб у магазинах повністю зникли з продажу мобільні засоби зв’язку, які з’явились на території України незаконно.

В телефонах, зроблених для України, доступний кириличний алфавіт, службові повідомлення йдуть українською або російською мовами. Ми хочемо захистити споживача, щоб коли він купив апарат, то був упевнений у його адекватній роботі, а в разі виникнення проблем мав можливість прийти до сервісного центру і отримати належне обслуговування.

— Що потрібно знати, щоб не придбати телефон невідомого походження?

— Дуже просто. Треба перевіряти під час купівлі наявність коду ІМЕІ цього мобільного апарата в базі даних Українського державного центру радіочастот. Це можливо зробити за допомогою відправлення CMC на номер 307 або через інтернет на нашому сайті за адресою www.ucrf.gov.ua/uk/imei_base. Це абсолютно безкоштовна послуга.

— Тобто перше CMC, яке має відправити людина при купівлі телефону, має бути на номер 307?

— Я би сказав більше — до того, як купити, людина має перевірити апарат, відправити CMC і отримати відповідь, що апарат знаходиться в «білому» списку. Якщо покупець цього не зробить — можуть бути проблеми.

— Як на практиці має виглядати ця процедура?

— Під час вибору телефона в магазині треба запитати продавця, чи можна перевірити код ІМЕІ. У будь-якого продавця має бути СІМ-картка, після ввімкнення апарата ви набираєте код *#06#, і на екрані бачите 15 цифр коду ІМЕІ. Переписуєте цей код, відправляєте CMC на номер 307. За декілька секунд вам приходить повідомлення, чи є цей код ІМЕІ в білому списку Українського державного центру радіочастот, Якщо так, то жодних проблем з використанням надалі в мережах операторів зв’язку через це у вас не виникне.

— Які вимоги з вашого боку до продавців мобільних терміналів?

— Перш за все, це можливість надати будь-якому громадянину можливість перевірити апарат, а далі специфічні — вони мають право торгувати тільки тими апаратами, які легально ввезені. Для цього вони повинні звернутися до нас, отримати дозвіл на ввезення (зазвичай це роблять не продавці, а великі оптові імпортери). Це достатньо просто, і всі, хто цим питанням займається, процедуру дуже добре знають. На нашому сайті є вся інформація, які саме документи потрібні, щоб отримати дозвіл на ввезення мобільних апаратів на територію України.

— Якщо один-два телефони я везу з-за кордону, яким чином має відбуватися реєстрація ІМЕІ?

— Вам потрібно буде після приїзду на територію України довести, що ви справді ці телефони купили за кордоном і використовуватимете для власних потреб. До речі, і в аеропорту Бориспіль, і на інших вокзалах іде інформація з вимогою — внести під час перетину кордону на митних пунктах ці апарати до митної декларації.

Далі ви на території України звертаєтесь або до нашого центру, або до будь-якої регіональної філії «Укрчастотнагляду», які є в усіх обласних центрах, надаєте оригінал цієї митної декларації та копії першої сторінки вашого закордонного паспорту і сторінки, де є штампи про те, що ви справді перетинали кордон. Цих двох документів та відповідної заяви нам достатньо, щоб ці коди ІМЕІ внести до нашої бази.

— Якими мають бути дії операторів мобільного зв’язку після отримання повідомлення про сумнівний статус телефону?

— Оператор має попередити абонента, що код ІМЕІ внесено до «сірого» списку. З дати цього попередження телефон може обслуговуватися протягом трьох місяців. Якщо за три місяці абонент не довів легальність походження телефону, апарат автоматично переходить до «чорного» списку і оператор більше його не обслуговує. До речі, в ліцензійних умовах надання послуг мобільного зв’язку прямо написано, що оператор не має права обслуговувати ті апарати, які знаходяться в «чорному» списку.

— Чи всі телефони, які працювали в мережах мобільних операторів станом на 1 вересня, автоматично визнано легальними?

— Так.

— А в «чорному» списку зараз скільки телефонів?

— Жодного. До чорного списку потрапляють апарати, про які є інформація, що вони вкрадені, а також ті апарати, власники яких протягом трьох місяців не змогли довести, що їх перебування у «сірому» списку неправильне. Враховуючи те, що ми ці «сірі» списки сформували вперше в листопаді, ті апарати, які знаходились у «сірому списку», в чорному з’являться тільки через три місяці. Також у листопаді погоджено порядок надання Міністерством внутрішніх справ інформації про вкрадені апарати.

— Скільки телефонів зараз перебувають у «сірому» списку?

— Десь близько 100 тисяч телефонів. Це насправді небагато. Якщо брати до уваги, що на сьогоднішній день майже 85 мільйонів записів у базі ІМЕІ.

— Чи є у вас уже дані, як змінилися обсяги продажів після введення нових правил?

— Легально на територію України станом на 16 листопада ввезено 3 мільйони 536 тисяч 090 радіоелектронних засобів, в тому числі з них 3 мільйони 354 тисячі 518 — це апарати мобільного зв’язку. Це та кількість, на яку отримано наші дозволи. Скільки апаратів продано, я не можу сказати, це оцінки ринку, зазвичай вони робляться за підсумками кожного кварталу і року. Але за кількістю офіційно ввезених апаратів ми майже в п’ять разів перевищуємо звичайні показники попередніх років. За нашими розрахунками, раніше лише 10-12% мобільних апаратів завозилися легально. На сьогоднішній день ми вважаємо, що не менш як 80%-90% апаратів легально ввезено на територію України.

Розмову провів Антон ШУЛЬГА

 

 

 

За даними Держмитслужби завдяки нововведенням помітно збільшилася кількість митних платежів — понад 17 разів (69 млн. грн. середньо місячно у 2009 році проти 7,5 млн. грн. у 2008 році). Внаслідок впровадження системи контролю за імпортом мобільних телефонів легалізовано та виведено в реальний оподатковуємий імпорт щомісячно більше 400 тисяч одиниць цього товару. Щомісячно забезпечено додаткове, в наслідок легалізації, надходження митних платежів у сумі 46 млн. грн. Всього станом за 10 місяців 2009 року з імпорту мобільних телефонів сплачено митних платежів 333 млн. грн., що більше аналогічного періоду минулого року на 284 млн. грн. Увезено за 10 місяців 2 567 тис. шт. мобільних телефонів проти 604 тисячі за 10 місяців 2008 року. За 19 днів листопада імпорт мобільних телефонів становить 377, 5 тисяч шт., сплачено митних платежів — 51,5 млн. грн., що більше ніж за повних 11 місяців 2008 року (57,3 млн. грн.) майже у 7 разів.

В Україні за 9 місяців 2009 р. продано близько 2,97 млн. мобільних терміналів, що на 51,3% менше ніж за аналогічний період 2008 p. (6,1 млн). Такі результати дослідження українського ринку мобільних терміналів оприлюднила компанія Unitrade Group, При цьому сума продажів склала 386,1 млн дол. проти 1,164 млрд дол. за аналогічний період 2008 р. (падіння склало 66,8%), Середня собівартість мобільного терміналу за підсумками продажів за три квартали 2009 р. склала 130 дол. (три квартали 2008 р. — 191 дол.). Частка смартфонів і комуникаторів у загальному обсязі проданих мобільних терміналів склала 11,6% проти 10,1% за три квартали 2008 р. До першої п’ятірки виробників мобільних телефонів за результатами трьох кварталів увійшли: Nokia (53%), Samsung (23%), Sony Ericsson (12%), LG (8%) і Motorola (2%). За оцінками Unitrade Group, в 2009 p. споживачам буде реалізовано близько 4,1 млн мобільних терміналів, що на 2,5% більше оцінки, даної компанією на початку року. У грошовому виразі ринок складе близько 541 млн дол. Частка смартфонів і комуникаторів в загальному обсязі проданих мобільних терміналів складе близько 12%.

Start typing and press Enter to search