Що потрібно знати, щоб куплений вами мобільний телефон прослужив достатньо довго? Чи можна ввезти телефон з-за кордону, щоб користуватися ним в Україні? Ці та інші запитання стали актуальними для більшості користувачів мобільного зв’язку після того, як Український державний центр радіочастот (або коротко «Укрчастотнагляд») завершив формування бази кодів ІМЕІ і таким чином знайшов можливість краще регулювати порядок ввезення та використання радіоелектронних засобів.

Що ж таке ІМЕІ? IMEI (International Mobile Equipment Identifier –   міжнародний ідентифікатор мобільного обладнання) – це п’ятнадцятизначне число, яке є унікальним для кожного мобільного телефону. Код встановлюється заводом-виробником при виготовленні апарата і служить для точної та повної ідентифікації телефону в мережах GSM та UMTS.

IMEI включає інформацію щодо походження телефону, його моделі, серійного номера пристрою. IMEI може застосовуватись для підтвердження права легально використовувати телефон на території країни, а також для забезпечення непрацездатності крадених телефонів в мережах операторів.

Код записано в пам’яті телефону. Щоб дізнатись IMEI телефону, достатньо набрати на клавіатурі *#06#. Також цей номер можна побачити на наклейці під акумулятором телефону, та його упаковці та в гарантійному талоні.

Про те, що зміниться тепер для користувачів мобільного зв’язку, розповів начальник Українського державного центру радіочастот Павло Слободянюк.

– Чому виникла потреба вводити нові правила ввезення радіоелектронних засобів?
– Насправді ці правила вже не такі й нові, вони вже рік працюють. Необхідність дуже проста: ми хочемо забезпечити пересічного громадянина України можливістю використовувати якісні, сертифіковані, безпечні вироби. При цьому ми прагнемо, щоб держава отримувала ті кошти, які їй повинні сплатити.

– Які законодавчі і підзаконні акти регламентують нововведення?
– Імпортери, які ввозять мобільні апарати і будь-які інші радіоелектронні засоби на територію України, мають отримати наш дозвіл. Це визначено законом України «Про радіочастотний ресурс України», який працює з 2004 року. Є також підзаконні акти, які набули чинності в березні 2009 року – положення про надання дозволів на ввезення з-за кордону в Україну радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв і порядок реалізації радіоелектронних засобів і випромінювальних пристроїв.
Протягом майже п’яти років ми шукали різні варіанти виконання вимог цього закону, приміром, маркування апаратів. Боротьба була дуже запекла, десятками наші рішення опротестовувалися в судах. Це не влаштовувало перш за все імпортерів, які вважали, що способи, які ми використовували раніше, дуже ускладнені.
На сьогоднішній день ми зробили сучасний, простий і зрозумілий спосіб, яким чином забезпечити виконання вимог закону. Саме для цього розроблено базу даних кодів ІМЕІ і ці положення.

– Що потрібно знати, щоб не придбати телефон невідомого походження?
– Дуже просто. Треба перевірити під час купівлі наявність коду ІМЕІ цього мобільного апарата в базі даних Українського державного центру радіочастот. Це можливо зробити за допомогою відправлення СМС на номер 307 або через інтернет на нашому сайті за адресою www.ucrf.gov.ua/uk/imei_base. Це абсолютно безкоштовна послуга.

– Тобто перше СМС, яке має відправити людина при купівлі телефону, має бути на номер 307?
– Я би сказав більше – до того, як купити, людина має перевірити апарат, відправити СМС і отримати відповідь, що апарат знаходиться в «білому» списку. Якщо покупець цього не зробить – можуть бути проблеми.

– Як на практиці має виглядати ця процедура?
– Дуже просто. Під час вибору телефону в магазині треба перевірити відповідність  коду ІМЕІ, нанесеного на його корпусі, як правило на етикетці під акумулятором телефону, та його упаковці та в гарантійному талоні.  У разі, якщо вони не співпали, від купівлі такого телефону треба відмовитися. У разі, якщо ці коди співпали, попросити продавця перевірити код ІМЕІ, запрограмований в пам’яті телефону, для цього у будь-якого продавця має бути СІМ-картка. Після ввімкнення апарата ви набираєте код *#06#, і на екрані бачите 15 або 16 цифр коду ІМЕІ. Звіряєте отриманий код з нанесеним на упаковці або в гарантійному талоні.  У разі, якщо вони співпали,  відправляєте СМС з кодом ІМЕІ на номер 307. За декілька секунд вам приходить повідомлення, чи є цей код ІМЕІ в білому списку в базі даних Українського державного центру радіочастот. Якщо так, то жодних проблем з використанням надалі в мережах операторів зв’язку через це у вас не виникне. У разі отримання повідомлення про відсутність коду ІМЕІ в базі даних, категорично відмовтеся від його купівлі, не зважаючи на всі умовляння та аргументи продавця. В іншому випадку через 3 місяці після першого підключення до мережі цей телефон буде безповоротно вимкнено оператором.

– Які вимоги з вашого боку до продавців мобільних терміналів?
– Це скоріш не з нашого боку, а боку законодавства. Перш за все, це необхідність надати будь-якому громадянину можливість перевірити апарат, а далі специфічні – вони мають право торгувати тільки тими апаратами, коди ІМЕІ яких знаходяться в базі даних, тобто тими, які легально ввезені. Для цього вони повинні перш ніж виставити на продаж телефон перевірити наявність коду його ІМЕІ в базі даних.

– А як же код ІМЕІ телефону попадає до вашої бази даних?
– Дуже просто. Суб’єкт господарювання, що здійснює реалізацію мобільних телефонів в Україні, повинен звернутися до нас щоб  отримати дозвіл на їх ввезення з-за кордону. Зазвичай це роблять не продавці, а великі оптові імпортери. Ця процедура визначена законодавством. Всі, хто цим питанням займається, її дуже добре знають. На нашому сайті є вся інформація, які саме документи потрібні, щоб отримати дозвіл на ввезення мобільних апаратів на територію України. Після ввезення мобільних телефонів з-за кордону, імпортер направляє до Укрчастотнагляду відповідну заявку, до якої додає документи, що підтверджують законність ввезення партії мобільних телефонів та в електронному вигляді перелік кодів ІМЕІ ввезених телефонів. Протягом 2-3 днів ми ці коди внесемо до бази даних та направимо повідомлення про це імпортеру.

– Якщо один-два телефони я везу з-за кордону, яким чином має відбуватися реєстрація ІМЕІ?
– Вам потрібно буде після приїзду на територію України довести, що ви справді ці телефони купили за кордоном і використовуватимете для власних потреб. До речі, і в аеропорту Бориспіль, і на інших вокзалах іде інформація про необхідність  внести під час переходу кордону на митних пунктах ці апарати до митної декларації.
Далі ви на території України звертаєтесь або до нашого центру, або до будь-якої регіональної філії «Укрчастотнагляду», які є в усіх обласних центрах із заявою, в якій зазначаєте коди ІМЕІ цих апаратів. До заяви обов’язково додаєте оригінал цієї митної декларації та копію сторінок закордонного паспорту з відміткою про перетин кордону. Цього  нам достатньо, щоб ці коди ІМЕІ внести до нашої бази.

– Чи всі телефони, які працювали в мережах мобільних операторів станом на 1 вересня, автоматично визнано легальними?
– Так.

– А в «чорному» списку зараз скільки телефонів?
– Жодного. До чорного списку потрапляють апарати, про які є інформація, що вони вкрадені, а також ті апарати, власники яких протягом трьох місяців не змогли довести, що їх перебування у «сірому» списку неправильне. Враховуючи те, що ми ці «сірі» списки сформували вперше в листопаді, ті апарати, які знаходяться в «сірому списку», в чорному з’являться тільки через три місяці. Також у листопаді проходить відповідні погодження та реєстрацію порядок надання до „чорного” списку Міністерством внутрішніх справ інформації про вкрадені апарати.

– Скільки телефонів зараз перебувають у «сірому» списку?
– Йдеться про декілька сотень тисяч телефонів. Це насправді не дуже багато. Якщо брати до уваги, що на сьогоднішній день більш ніж 80 мільйонів записів у базі ІМЕІ, то декілька сот тисяч апаратів – це частки відсотка. При цьому ми впевнені, що як тільки абоненти почнуть отримувати повідомлення від операторів про відключення їх апаратів через три місяці, „сірий” список перестане збільшуватися.

– Чи є у вас уже дані, як змінилися обсяги продажів після введення нових правил?
– Легально на територію України станом на 16 листопада ввезено 3 мільйони 509 тисяч 090 телефонів мобільного зв’язку. Це та кількість, на яку отримано наші дозволи. Скільки апаратів продано, я не можу сказати, це оцінки ринку, зазвичай вони робляться за підсумками кожного кварталу і року. Але за кількістю офіційно ввезених апаратів ми в чотири-п’ять разів перевищуємо звичайні показники попередніх років. За нашими розрахунками, раніше лише 10-12% мобільних апаратів завозилися легально. На сьогоднішній день ми вважаємо, що за останні місяці не менш як 80-90% апаратів легально ввезено на територію України.

Розмову провів Антон ШУЛЬГА

Start typing and press Enter to search