На базі «Українського державного центру радіочастот» 5 жовтня розпочалося 67-ме засідання робочої групи із частотного менеджменту (WGFM). Остання є робочим органом Комітету з електронних комунікацій (ЕСС) у складі Європейської конференції адміністрацій зв’язку (СЕПТ).
У засіданні, організованому в Києві з ініціативи Адміністрації зв’язку України, бере участь понад 100 провідних фахівців адміністрацій зв’язку, органів регулювання в сфері електронних комунікацій та управління користуванням радіочастотним ресурсом із понад 30 європейських країн. Серед учасників заходу є також представники Міжнародного союзу електрозв’язку, Європейської Комісії, НАТО, Європейського інституту стандартів телекомунікацій, Європейського союзу радіомовлення, Міжнародного союзу радіоаматорів, Євроконтролю тощо.
Від України в роботі 67-го засідання WGFM беруть участь представники Національної комісії з питань регулювання зв’язку України, Державної адміністрації зв’язку та УДЦР. Нагадаємо, що фахівці «Українського державного центру радіочастот» у першій половині поточного року вже брали участь у двох попередніх засіданнях WGFM.
Як повідомив нашому виданню голова WGFM Сергій Пастух, цій робочій групі наступного року виповниться 30 років. Кількість проведених нею засідань у 35 країнах світу, здебільшого на запрошення відповідних адміністрацій зв’язку, сягає майже семи десятків. Члени групи розглядають і колективно формують рішення щодо питань, актуальних для розвитку європейської телекомунікаційної сфери. Систематично розглядається також реалізація попередніх рішень національними органами управління галузі зв’язку європейських країн.
На засіданні в Києві розглядаються проекти рішень, рекомендацій та звітів ЕСС із найактуальніших питань управління та використання радіочастотного спектра в Європі, а також інші питання, пов’язані з гармонізацією розподілу та використання радіочастот для різних служб і систем радіозв’язку в країнах-членах СЕПТ. Серед них у день відкриття заходу розглядалися питання організації в березні 2010 року семінару з громадської безпеки та боротьби з наслідками стихійних лих (Public Protection and Disaster Relief, PPDR) у Майнці (Німеччина) та наступної Всесвітньої радіоконференції 2011 року.
Учасники розглянули питання політики Європейської комісії в галузі телекомунікацій, а також заслухали звіти Radio Spectrum Committee (комітет з радіоспектра) та Radio Spectrum Policy Group (група радників з політики радіочастот), які є уповноваженими органами ЄК з питань використання радіочастотного спектра. Крім того, розглядалися питання, що належать до компетенції проектних груп FM РТ 38 (PMR/PAMR), FM РТ 22 (радіомоніторинг), FM РТ 47 (UWB – надширокосмугові пристрої) та FM РТ 46 (питання морської служби).
За словами члена НКРЗ Анатолія Тичинського, який представляв національного регулятора в день відкриття заходу і привітав його учасників, комісія користується результатами роботи WGFM, зокрема, при видачі ліцензій. Так, зараз актуальним для нашого ринку є ліцензування в сфері впровадження ЗG-технологій. Дефіцит радіочастотних діапазонів змушує нашого регулятора очікувати результатів роботи цього засідання WGFM, які можна було б застосувати в Україні.
А. Тичинський розповів нашому виданню, що найбільш актуальним для керівництва вітчизняної галузі зв’язку є європейський досвід із декількох питань, представлених у порядку денному засідання WGFM. Це, наприклад, впровадження і експлуатація обладнання новітніх технологій у сусідніх діапазонах частот, що чергуються (у Європі зараз реалізують саме такий підхід). Взагалі ж Національній таблиці розподілу смуг радіочастот України ще дуже далеко до гармонізації з європейською, зазначив він.
Актуальним є питання використання радіочастот, які звільняються у процесі переходу на цифрове мовлення (так званий «цифровий дивіденд»). Особливо цікавими для нашого регулятора є європейські підходи для використання 800 МГц діапазону, на який у нашій країні претендують не тільки мовники, а й CDMA-оператори.
Насамкінець дуже цікавою для майбутнього розвитку телекомунікацій є концепція Cognitive Radio (відома раніше як software defined radio, SDR). Нагадаємо, що відповідна телекомунікаційна система, що може бути налаштована на довільну смугу частот і може приймати різні види модульованого сигналу, складається із програмованого обладнання із програмним управлінням.
Засідання WGFM на території «Українського державного центру радіочастот» триватиме до кінця поточного тижня.