На базі «Українського державного центру радіочастот» 5 жовтня розпочалося 67-ме засідання робочої групи із частотного менеджменту (WGFM). Остання є робочим органом Комітету з електронних комунікацій (ЕСС) у складі Європейської конференції адміністрацій зв’язку (СЕПТ).

У засіданні, організованому в Києві з ініціативи Адміністрації зв’язку України, бере участь понад 100 провідних фахівців адміністрацій зв’язку, органів регулювання в сфері електронних комунікацій та управління користуванням радіочастотним ресурсом із понад 30 європейських країн. Серед учасників заходу є також представники Міжнародного союзу електрозв’язку, Європейської Комісії, НАТО, Європейського інституту стандартів телекомунікацій, Європейського союзу радіомовлення, Міжнародного союзу радіоаматорів, Євроконтролю тощо.

Від України в роботі 67-го засідання WGFM беруть участь представники Національної комісії з питань регулювання зв’язку України, Державної адміністрації зв’язку та УДЦР. Нагадаємо, що фахівці «Українського державного центру радіочастот» у першій половині поточного року вже брали участь у двох попередніх засіданнях WGFM.

Як повідомив нашому виданню голова WGFM Сергій Пастух, цій робочій групі наступного року виповниться 30 років. Кількість проведених нею засідань у 35 країнах світу, здебільшого на запрошення відповідних адміністрацій зв’язку, сягає майже семи десятків. Члени групи розглядають і колективно формують рішення щодо питань, актуальних для розвитку європейської телекомунікаційної сфери. Систематично розглядається також реалізація попередніх рішень національними органами управління галузі зв’язку європейських країн.

На засіданні в Києві розглядаються проекти рішень, рекомендацій та звітів ЕСС із найактуальніших питань управління та використання радіочастотного спектра в Європі, а також інші питання, пов’язані з гармонізацією розподілу та використання радіочастот для різних служб і систем радіозв’язку в країнах-членах СЕПТ. Серед них у день відкриття заходу розглядалися питання організації в березні 2010 року семінару з громадської безпеки та боротьби з наслідками стихійних лих (Public Protection and Disaster Relief, PPDR) у Майнці (Німеччина) та наступної Всесвітньої радіоконференції 2011 року.

Учасники розглянули питання політики Європейської комісії в галузі телекомунікацій, а також заслухали звіти Radio Spectrum Committee (комітет з радіоспектра) та Radio Spectrum Policy Group (група радників з політики радіочастот), які є уповноваженими органами ЄК з питань використання радіочастотного спектра. Крім того, розглядалися питання, що належать до компетенції проектних груп FM РТ 38 (PMR/PAMR), FM РТ 22 (радіомоніторинг), FM РТ 47 (UWB – надширокосмугові пристрої) та FM РТ 46 (питання морської служби).

За словами члена НКРЗ Анатолія Тичинського, який представляв національного регулятора в день відкриття заходу і привітав його учасників, комісія користується результатами роботи WGFM, зокрема, при видачі ліцензій. Так, зараз актуальним для нашого ринку є ліцензування в сфері впровадження ЗG-технологій. Дефіцит радіочастотних діапазонів змушує нашого регулятора очікувати результатів роботи цього засідання WGFM, які можна було б застосувати в Україні.

А. Тичинський розповів нашому виданню, що найбільш актуальним для керівництва вітчизняної галузі зв’язку є європейський досвід із декількох питань, представлених у порядку денному засідання WGFM. Це, наприклад, впровадження і експлуатація обладнання новітніх технологій у сусідніх діапазонах частот, що чергуються (у Європі зараз реалізують саме такий підхід). Взагалі ж Національній таблиці розподілу смуг радіочастот України ще дуже далеко до гармонізації з європейською, зазначив він.

Актуальним є питання використання радіочастот, які звільняються у процесі переходу на цифрове мовлення (так званий «цифровий дивіденд»). Особливо цікавими для нашого регулятора є європейські підходи для використання 800 МГц діапазону, на який у нашій країні претендують не тільки мовники, а й CDMA-оператори.

Насамкінець дуже цікавою для майбутнього розвитку телекомунікацій є концепція Cognitive Radio (відома раніше як software defined radio, SDR). Нагадаємо, що відповідна телекомунікаційна система, що може бути налаштована на довільну смугу частот і може приймати різні види модульованого сигналу, складається із програмованого обладнання із програмним управлінням.

Засідання WGFM на території «Українського державного центру радіочастот» триватиме до кінця поточного тижня.

Start typing and press Enter to search