Підготувала Анна АРТЕМЕНКО

Зміни, які нещодавно вніс Уряд до Плану використання радіочастотного ресурсу України, мають надати поштовх для розвитку певних радіотехнологій. Які саме горизонти вони відкривають перед вітчизняними операторами, ми попросили прокоментувати члена НКРЗ Володимира Олійника.

Останні зміни, внесені до Плану використання радіочастотного ресурсу України (постанова Кабміну № 633. – Ред.), стосуються певних технологій.

По-перше, це CDMA-450, для якої раніше Планом було передбачено три дуплексні канали по 1,25 МГц – третій, четвертий і п’ятий (у діапазонах 453,0-457,5 та 363,0-367,5 МГц). Ці канали раніше використовувалися компанією «Український мобільний зв’язок» для надання послуг із використанням технології NMT-450. Два роки тому компанія переоформила ліцензію під технологію IMT-MC-450 Ev-DO (CDMA-450).

Для того щоб сформувати ринок із використанням цієї технології, до ІІ розділу Плану («Перспективні для впровадження технології». – Ред.) було включено додатково ще чотири канали: перший (450,6-453,0 МГц), другий (460,6-463,0 МГц), шостий (457,5-459,6 МГц) і сьомий (467,5-469,6 МГц). При цьому перший і другий канали внесено як діючі, а шостий і сьомий – як перспективні.

Особливості використання першого і другого каналів радіочастот полягають у тому, що зараз їх використовують для роботи систем транкінгового зв’язку. Але у різних операторів відповідні ліцензії мають закінчитись або в цьому році, або до весни 2010 року, оскільки ще два роки тому, після прийняття Плану використання радіочастотного ресурсу, НКРЗ припинила продовження ліцензій на транкінговий зв’язок у зазначених діапазонах. Зараз для транкінгових систем Планом передбачений діапазон 410-420 МГц, і багато операторів вже переоформили свої ліцензії і використовують нові радіочастоти. Решта будуть переведені у зазначений діапазон згодом.

Вже восени НКРЗ зможе провести конкурс на радіочастоти другого каналу, де оператори транкінгового зв’язку працюватимуть до грудня нинішнього року. Навесні 2010 року комісія планує провести конкурс на радіочастоти першого каналу. Таким чином, буде створено ринок послуг із використанням технології CDMA-450, яку зможуть застосовувати не тільки компанія «УМЗ», а й інші оператори. На найближчих засіданнях НКРЗ буде прийнято рішення про вивчення попиту на зазначені радіочастоти. Цього вимагає процедура проведення конкурсу. Але вже зараз можу сказати, що до нас звертались оператори з інших країн, зокрема з Азербайджану і Чехії, які виявили бажання надавати послуги CDMA-450 в Україні. Та й українські стільникові оператори, звичайно, також зацікавлені в отриманні відповідних радіочастот.

Щодо шостого і сьомого каналів, вони є пограничними з радіоканалами, які використовуються для послуг телебачення. Оскільки ця послуга вимагає широкої смуги пропускання, обладнання CDMA-450 створює суттєві завади для 24, 25 і 26 телеканалів. Тому зараз УДЦР проводить дослідження, щоб надалі розробити заходи для захисту телевізійного сигналу.

Від результатів цього дослідження залежатимуть подальші умови видачі НКРЗ ліцензій на CDMA-450 у цих каналах.

Окрім того, наразі в Україні затверджений тільки план радіочастот для переходу від аналогового до цифрового телебачення. Його дія розрахована до 2015 року, після чого Україна повністю перейде на цифрове мовлення згідно з планом, який був прийнятий на Всесвітній конференції радіозв’язку в Женеві. І зараз ми ще не маємо остаточного радіочастотного планування для потреб цифрового мовлення всередині країни й, відповідно, діапазонів, призначених для 24, 25 і 26 телеканалів.

Але влітку наступного року, після закінчення досліджень УДЦР, ми отримаємо чітку картину щодо використання радіочастот упродовж перехідного періоду. У свою чергу це дасть можливість розробити схему використання шостого і сьомого каналів під технологію CDMA-450. Можливо, ми не будемо розвивати CDMA-450 у тих зонах, які призначатимуться для цифрового телебачення, і покриття буде не національним, а в окремих регіонах.

Стосовно CDMA-800, до нинішнього часу в цьому діапазоні було виділено з 1 по 6 канали, а також 14 і 15 канали. 7-13 канали активно використовують військова та цивільна авіація для роботи засобів радіонавігації та радіолокації. Але останнім часом у цивільній авіації активно йде перехід на нові засоби радіолокації, які працюють в інших діапазонах. Тому зараз Кабінет Міністрів дав можливість зробити 7-13 канали доступними для CDMA-800.

У цей діапазон потрапляють 66 і 67 телевізійні канали, але їх зараз не можна використовувати для телемовлення, оскільки тут ще працюють засоби навігації і радіолокації. Тому в ньому не можна використовувати широкі смуги радіочастот для CDMA-800, і було прийнято компромісне рішення дозволити роботу цієї технології в маленьких смугах в окремих регіонах.

На мою думку, найближчим часом НКРЗ зможе видати ліцензії операторам, які вже працюють у цьому діапазоні, щоб вони змогли до 2016 року окупити власні мережі. Адже після цього терміну, за існуючим Планом, їм доведеться перейти в інші діапазони, оскільки діапазон 800 МГц буде повністю відданий під цифрове телебачення.

Зараз в Україні послуги CDMA-800 надають п’ять операторів, і ще три роки тому НКРЗ прийняла рішення не збільшувати їх кількість. За таких умов законодавство не зобов’язує комісію проводити конкурс на додаткові радіочастоти. А оскільки відповідних заявок на сьогодні практично немає, і конкурс проводити недоцільно.

Щодо стандарту 802.11n, його включено до всіх діапазонів, які передбачають використання технологій широкосмугового доступу. Це перспективний стандарт, який зараз упроваджується в Європі й є доволі ефективним для операторів. Адже сьогодні комп’ютерне обладнання здебільшого працює у двох стандартах – 802.16 і 802.11n, тому було доцільно включити останній до Плану використання радіочастотного ресурсу України.

Також змінами до Плану до пункту 27 «Радіорелейний зв’язок» включено нові міліметрові діапазони – 55, 58 і 60 ГГц. Вони призначені для роботи новітніх пристроїв, які використовують дуже велику смугу пропускання, на невеликих відстанях – до 500 м.

Start typing and press Enter to search