Як світова криза вплинула на вітчизняний ринок телекомунікацій і які перспективи його розвитку? На ці питання хоча б частково повинна була відповісти презентація річного звіту НКРЗ за 2009 рік, яка відбулася 7 квітня в Києві.

У цьому заході взяли участь голова та члени НКРЗ, керівники структурних підрозділів Комісії, Державної інспекції зв’язку, УДЦР, члени Комітету Верховної Ради України з питань транспорту та зв’язку, представники центральних органів виконавчої влади, операторів та провайдерів телекомунікацій, галузевих асоціацій.

У ході презентації голова НКРЗ Володимир Олійник та члени Комісії Сергій Колобов, Людмила Артюшенко, Володимир Пащук та Володимир Звєрєв оприлюднили результати роботи галузевого регулятора в минулому році та окреслили основні пріоритетні завдання регуляторної діяльності на 2010 рік.

Як зазначив С. Колобов, який минулого року головував у Комісії, динаміка розвитку галузі з нинішньої точки зору є радше негативною. З огляду на обсяги доходів від надання послуг зв’язку вже з 2008 року спостерігається стагнація (2007 рік – 40 млн грн, 2008-й – 46,1 млн грн, 2009-й – 46,3 млн грн). Криза примусила економити і операторів, і споживачів, констатував С. Колобов. Особливо загрозливе становище в сфері фіксованого зв’язку. Доповідач зазначив, що в Україні на 100 жителів припадає 120 мобільних телефонів і лише 28 стаціонарних. Така різниця в проникненні різних типів зв’язку впливає на динаміку відповідних доходів, хоча за останній рік динаміка була негативною в обох випадках.

Як би там не було, підстави для оптимізму є: минуло року доходи від надання послуг широкосмугового зв’язку збільшилися на 39,2 %, а від передачі та прийому теле- і радіопрограм – на 25,5 %. Тільки нові технології і послуги, на думку С. Колобова, можуть вивести вітчизняний телеком-ринок із фази стагнації; приплив інвестицій теж вплине позитивно.

Щоб здолати стагнацію, вважає С. Колобов, операторам мобільного зв’язку необхідно підвищувати швидкість і якість передачі даних, впроваджуючи нові технології. Адже кількість абонентів мобільного зв’язку за 2009 рік практично стабілізувалася. Водночас операторам фіксованого зв’язку варто переглядати свою тарифну політику з точки зору впровадження більш гнучких тарифів.

Із боку держави ситуацію могло б покращити впровадження компенсаційного механізму для надання універсальних послуг операторами фіксованого зв’язку. Регулятору ж потрібні повноваження для аналізу й ex ante (завчасного) регулювання телеком-ринків, яких, згідно з Директивами ЄС, вже визначено в Україні сімнадцять.

Загалом презентація звіту НКРЗ вилилася в обговорення актуальних ринкових проблем. Так, деякі оператори вважають, що дерегуляція ринку і, зокрема, відміна ліцензій і перехід на реєстраційну основу діяльності операторів ще не на часі.

Наприклад генеральний директор «Датагруп» Олександр Данченко попросив у членів Комісії допомоги в подоланні демпінгових явищ із боку провайдерів деяких домашніх мереж, які працюють поза правовим полем. Заступник начальника Головного управління зв’язку, інформатизації й захисту інформації КМДА Володимир Бабенко звернувся до керівництва НКРЗ із пропозицією про співпрацю. Він, зокрема, зазначив, що цей структурний підрозділ має у своєму розпорядженні інформацію від операторів, якої бракує Комісії (члени останньої зазначали, що не всі оператори регулярно надають їм звіти).

Як і раніше, зв’язкову громадськість хвилюють проблеми конверсії та вірогідність поновлення тендерів на частоти для впровадження 3G. За даними голови НКРЗ В. Олійника, харківський НДІ озброєння Міністерства оборони найближчим часом виконуватиме НДР, орієнтовану на уточнення фінансових потреб на конверсію (із метою їх скорочення). Він також виступив із пропозицією надати зацікавленим операторам (усім трьом одночасно) у користування необхідний радіочастотний ресурс поступово – спочатку обмежений (наявний), скажімо, по одному каналу. Надалі ж, за результатами конверсії та формування споживчого попиту на 3G, можна буде розширити діапазон надаваного із цією метою РЧР. Імовірним терміном повернення до розгляду питання щодо видання ліцензій на 3G В. Олійник вважає осінь поточного року.

Цікавою була також інформація В. Пащука щодо опрацювання робочою групою НКРЗ концепції плати за користування номерним ресурсом, яка вже реалізована в країнах ЄС. За його даними, на меті – розробка відповідного законопроекту, який, наприклад, унормує можливість сплати операторами порівняно невеликої суми при виділенні номерного ресурсу, тоді як після його освоєння суб’єкт господарювання поповнюватиме держбюджет уже на регулярній основі.

Start typing and press Enter to search