Як вже повідомлялося, на підставі відповідних рішень НКРЗ, з 28 березня 2009 року в Україні запроваджено нові процедури ввезення з-за кордону та реалізації мобільних терміналів. Для забезпечення встановлених вимог Українським державним центром радіочастот у травні 2009 року було введено в промислову експлуатацію першу чергу Автоматизованої інформаційної системи обліку кодів мобільних терміналів України (ІСОМТ), складовою якої є узагальнена база даних кодів ІМЕІ цих терміналів. Запровадження нових процедур та ІСОМТ дозволило суттєво змінити ситуацію на вітчизняному ринку мобільних телефонів.

 

У 2009 році, відповідно до визначеного законодавством порядку, було надано дозволів на ввезення з-за кордону 4 882 668 радіоелектронних засобів (РЕЗ), у тому числі 4 629 711 мобільних терміналів. До бази даних внесено 4 190 085 кодів ІМЕІ легально ввезених апаратів стільникового зв’язку, що підтверджено митними деклараціями. З огляду на „розмиті” терміни подачі деякими імпортерами переліку кодів ІМЕІ телефонів, наведені цифри можуть бути на декілька відсотків меншими від кількості терміналів, які реально ввезені протягом року у легальний спосіб.

 

Важливим є той факт, що поступово визначилася група суб’єктів господарювання, які здійснюють імпорт мобільних терміналів у значних обсягах – від 10 тисяч за один раз.

 

Обсяг ринку мобільних терміналів, за даними аналітичного звіту холдингу Unitrade Group (proIT 19.01.2010), у 2009 році зменшився у порівнянні з 2008 роком на 45% і склав 4,32 млн. пристроїв. Середня собівартість реалізованих терміналів становили 129 доларів США ($185 у 2008 році).

 

Вочевидь, переважна частина ввезених у грудні терміналів (близько 800 тис.) або не надійшла у роздрібну торгівлю, або ще не була реалізована. З урахуванням цього, долю легально ввезених в Україну мобільних терміналів можна оцінити на рівні 85-90%.

 

Натомість, за даними Держмитслужби та аналітичного звіту холдингу Unitrade Group, у 2008 році у легальний спосіб на територію України їх потрапило лише 10-15%.

 

Сьогодні можна стверджувати, що запровадження визначених законодавством процедур ввезення та реалізації мобільних терміналів, по-перше, забезпечило захист споживачів від неякісних, недозволених до використання в мережах операторів мобільного зв’язку України та шкідливих для здоров’я громадян телефонів, а, по-друге, сприяло значному зменшенню їх контрабандного надходження на вітчизняний ринок.

 

Завдяки легалізації ввезення мобільних терміналів, за нашими оцінками, Державний бюджет України у 2009 році додатково отримав понад 500 млн. грн.

Start typing and press Enter to search